Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski

i

Autor: Łukasz Gągulski

Feminatywy w urzędzie

Majchrowski zgodził się na żeńskie nazwy osobowe. Językowa rewolucja w Urzędzie Miasta Krakowa

2022-09-07 8:02

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zgodził się na używanie żeńskich nazw osobowych, czyli feminatywów w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej magistratu. To oznacza, że zatrudnione w urzędzie kobiety będą mogły podpisywać się jako: dyrektorki, kierowniczki, inspektorki, itp. Zarządzenie prezydenta nie dotyczy dokumentów kadrowych i dokumentów o charakterze formalnym, takich jak decyzje administracyjne.

Prezydent Majchrowski dopuścił stosowanie feminatywów w urzędzie miasta

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wydał zarządzenie dotyczące zasad podpisywania pism i dokumentów, parafowania i kontrasygnaty oraz ich redagowania. Zgodnie z tym aktem prawnym Urzędzie Miasta Krakowa dopuszczone zostało stosowanie żeńskich form osobowych, czyli feminatywów. To oznacza, że zatrudnione w magistracie kobiety będą mogły stosować formę: dyrektorka, specjalistka, inspektorka, itp. Jak wyjaśnia krakowski samorząd miejski, "zmiana ta została wprowadzona w celu przeciwdziałania wykluczeniu i wspierania równości w sferze społecznej oraz ze względu na zmieniającą się sytuację zawodową i społeczną kobiet". Feminatywy będą stosowane w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, w tym na stronach internetowych i komunikatach prasowych, stopkach e-maili czy wizytówkach.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

PRZECZYTAJ: Krwawa Ola uwiodła kochanka, by potem go zabić… wspólnie z mężem

Adrian S. wspólnie z żoną zabili jej aktualnego partnera. Do zbrodni doszło przy ul. Chełmońskiego

Kiedy feminatywy nie będą stosowane?

W zarządzeniu prezydenta Majchrowskiego znalazły się jednak wyłączenia, określające sytuacje, w których feminatywy nie będą mogły być stosowane. Chodzi tutaj o dokumenty kadrowe oraz dokumenty o charakterze formalnym, takie jak decyzje administracyjne. Magistrat tłumaczy się, że forma tych ostatnich została określona przez przepisy prawne, nakazujące stosowanie męskich form osobowych. 

Dodatkowo urząd przypomniał, że w zakresie sporządzania korespondencji można stosować neutralną płciowo zasadę poprzez użycie form nie ujawniających płciowego ich charakteru.

Sonda
Czy decyzja podjęta przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego jest słuszna?
Nasi Partnerzy polecają