Makabra Polaków w Meksyku: Prokuratura Okręgowa w Krakowie rozpoczęła śledztwo

2021-02-26 14:42 PAP ON
Radom: Chirurgia w miejskim szpitalu bezpieczna.
Autor: pixabay.com Udało się znaleźć lekarzy

Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie śmierci młodego Polaka, do której doszło podczas podróży służbowej w Meksyku - poinformował PAP w piątek rzecznik PO Janusz Hnatko.

Prokurator Janusz Hnatko wyjaśnił, że decyzją Prokuratury Regionalnej w Krakowie "materiały w sprawie śmiertelnego wypadku w trakcie delegacji służbowej" zostały przekazane do dalszego prowadzenia przez prokuraturę niższego szczebla w czwartek. Do wypadku tego miało dojść między 13 a 14 lutego.

Zobacz: Polecieli do Meksyku, gdzie WYCIĘTO IM ORGANY! Ziobro zwrócił się do krakowskiej prokuratury

"W tym samym dniu po otrzymaniu materiałów (w czwartek - PAP) prokuratorzy rozpoczęli wykonywanie intensywnych czynności służbowych w tej sprawie" - powiedział Hnatko.

Jak poinformował, sprawa została zarejestrowana w Wydziale I Śledczym krakowskiej PO. Dotychczas postępowanie prowadzone było pod kątem popełnienia przestępstwa polegającego na narażeniu zdrowia lub życia pracownika oraz nieumyślnego spowodowania śmierci, ale - jak wskazał Hnatko - "nie wyklucza to przyjęcia innej kwalifikacji prawnej czynu, będącej wynikiem ustalanego przebiegu zdarzeń".

Według portalu Onet, który jako pierwszy informował o sprawie, dwóm Polakom, którzy trafili do Meksyku w poszukiwaniu pracy, wycięto organy. Jeden z Polaków zmarł, a drugi trafił do szpitala. MSZ potwierdził PAP informacje portalu na ten temat.

Zobacz: Drony pod Krakowem kontrolują, czym mieszkańcy palą w piecach! Są pierwsze efekty akcji [ZDJĘCIA]

"Sprawa jest znana polskiej służbie konsularnej. Szczegółowe okoliczności zdarzenia, w wyniku którego jeden polski obywatel zmarł (miejscowa prokuratura zleciła przeprowadzenie sekcji zwłok), a drugi jest hospitalizowany, bada miejscowa prokuratura i nie są one jeszcze wyjaśnione" - poinformował PAP resort dyplomacji. MSZ zaapelowało o to, by nie spekulować na ten temat. Zapewniło, że ambasada RP w Meksyku po uzyskaniu informacji o zdarzeniu niezwłocznie podjęła stosowne działania.

O tym, że sprawą zajmie się krakowska prokuratura okręgowa, na Twitterze poinformował minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. "Poleciłem, by śledztwem w sprawie zabójstwa młodego Polaka w Meksyku i usiłowaniem zabójstwa drugiego naszego rodaka, zajęła się Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Celem jest wyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy" - czytamy w jego wpisie.

Zobacz: Wadowice: Ślub na miarę naszych czasów. Chcieli się pobrać na oddziale covidowym!

Resort spraw zagranicznych informował również, że konsul RP jest w stałym kontakcie z członkami rodzin poszkodowanych, pracodawcą oraz miejscową prokuraturą. "Jeden z poszkodowanych zmarł, drugi został hospitalizowany, a stan jego zdrowia poprawia się. Z uwagi na obowiązujące przepisy RODO oraz dobro poszkodowanych, MSZ nie udziela szczegółowych informacji na temat zdarzenia i toczącego się postępowania wyjaśniającego" - poinformowano.

Według portalu Onet, mężczyźni mieli trafić do Meksyku w połowie lutego.

Kraków. Znaleźli na mrozie psa ze ZWIĄZANYM PYSKIEM!
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE