Małopolska: Ponad połowa pracowników DPS-ów NIE CHCE się szczepić przeciwko koronawirusowi

2021-01-18 12:11 PAP ON
Szczepienia
Autor: pixabay.com

Ponad 70 proc. pensjonariuszy, którzy przebywają obecnie w Domach Pomocy Społecznej w Małopolsce chce być zaszczepionych przeciw COVID-19. To 5 tys. 328 osób – poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Spośród 6 tys. 141 pracowników szczepieniami zainteresowanych jest 2 tys. 861 osób, czyli 46, 5 proc.

Szczepienia w Domach Pomocy Społecznej rozpoczną się w poniedziałek i potrwają do piątku.

W pierwszym dniu w Małopolsce zaplanowano je m.in. w placówkach w Krakowie, Konarach, Białce Tatrzańskiej i Nowym Sączu. Szczepienia są wykonywane na miejscu przez tzw. zespoły wyjazdowe (zapewniane przez punkty szczepień, które zostały zgłoszone do NFZ), a złożone z lekarza, który bada pacjenta i pielęgniarki.

Czytaj też: Dostawca jedzenia ROZJECHAŁ dwa gołębie. Wszystko widać na nagraniu [WIDEO]

Łukasz Kmita zapewnił w poniedziałek, że mimo zmniejszenia dostaw szczepionek przez firmę Pfizer, podopieczni DPS zostaną w tym tygodniu zaszczepieni.

"Pozytywny odzew wśród pensjonariuszy był ogromny. Wielu seniorów miało obawy i zastanawiało się, jak będzie działała szczepionka, ale wszyscy wspólnie: dyrekcja i pracownicy Domów Pomocy Społecznej wykonali trudną, mozolną pracę za co serdecznie chcę podziękować" – podkreślił wojewoda. "Mam nadzieję, że seniorzy będą ambasadorami szczepienia przeciw COVID-19" - dodał.

Czytaj też: Kolejna restauracja w Krakowie otwarta! Bunt przedsiębiorców narasta?

Według Kmity w dwóch prywatnych placówkach zaszczepią się wszyscy mieszkańcy. Z kolei z pięciu placówek nie wpłynęło żadne zgłoszenie, jak się okazało dwie z nich są przeznaczone dla dzieci. "Monitorujemy sytuację, wyjaśniamy takie przypadki i zachęcamy do szczepień, także personel" – powiedział wojewoda.

Czytaj też: Potężna awaria sieci ciepłowniczej w Krakowie! Zimne kaloryfery w wielu budynkach

W Małopolsce działają 93 domy pomocy społecznej, które oferują 8 tys. 244 miejsca, obecnie zajętych jest 7 tys. 599.

Od początku pandemii do 14 grudnia zakażenia wirusem SARS-Cov-2 odnotowano w 81 z tych placówek. Zakażonych było w sumie 3 tys. 28 pensjonariuszy (ponad 36 proc.) i 1 tys. 448 osób z personelu (niemal jedna czwarta). Jak mówił wojewoda do DPS-ów przekazano ponad 1 tys. pulsoksymetrów i 7 tys. testów antygenowych. 12 listopada odnotowano najwyższa liczbę zakażonych podopiecznych – 1 tys. 51. Obecnie żaden z pensjonariuszy małopolskich DPS-ów nie choruje. Zakażony jest tylko jeden pracownik.

Kraków upamiętnił Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w drugą rocznicę jego śmierci