Małopolska: TYSIĄCE osób zaszczepionych na koronawirusa! Najnowsze dane

2021-01-26 19:01 PAP ON
Ekspert opowiada o szczepie koronawirusa z Wielkiej Brytanii. „Może wyrwać się spod kontroli”
Autor: Getty Images

Od 27 grudnia w Małopolsce szczepionkę przyjęło 60 tys. 332 osoby, przy czym ostatniego dnia, w poniedziałek, zaszczepiono 5 835 osób – wynika z wtorkowych danych zamieszczonych na rządowej stronie gov.pl.

Zgodnie ze statystykami, opublikowanymi na tej stronie, od początku akcji szczepień drugą dawkę podano 5 088 osobom z grupy zero (głównie personel placówek medycznych).

Tylko poprzedniego dnia (poniedziałek), liczba wszystkich zaszczepionych w Małopolsce wyniosła 5835, z czego 1807 to szczepienia drugorazowe – oznaczałoby to, że ponad 4000 osób, wśród nich seniorów po 70. roku życia, przyjęło w poniedziałek pierwsze dawki.

Czytaj także: Bunt na Podhalu! Ruszyły stoki narciarskie. Rząd stracił kontrolę nad państwem?

W poniedziałek na stronie rządowej pojawiła się informacja, że w niedzielę w Małopolsce szczepionkę przyjęła tylko jedna osoba. "Wyjaśniamy tę sprawę" – powiedziała PAP rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

W Małopolsce prawie 500 placówek zgłosiło się do prowadzenia szczepień populacyjnych, obejmujących od tego tygodnia seniorów powyżej 70. roku życia.

Czytaj także: KOSZMARNY BRUD w Krakowie! Nie uwierzysz, gdzie jest najgorzej! KATASTROFALNY stan czystości

"Część punktów szczepień, rozpoczęła szczepienia 25 stycznia, w poniedziałek rano, część po południu, inne zaczęły szczepienia od 26 stycznia. Rozpoczęcie szczepień seniorów w konkretnym punkcie uzależnione jest od ustalonego przez punkt harmonogramu i dostawy zamówionych szczepionek” – wyjaśniła we wtorek PAP rzeczniczka prasowa małopolskiego NFZ Aleksandra Kwiecień.

Czytaj także: Kraków: Makabryczna śmierć 23-latka. Leżał na klatce schodowej! Wszędzie była krew

Mniejsze szpitale i przychodnie otrzymały po 30 dawek na ten cel na ten tydzień. Najwięcej dawek otrzymały szpitale tymczasowe, które dziennie mogą szczepić minimum 200 seniorów. Szpital Uniwersytecki w Krakowie, największy w Polsce, zadeklarował, że w tym tygodniu będzie szczepił po ok. 240 seniorów dziennie, mimo że Moderna wstrzymała dostawy preparatów na ten tydzień. Dysponowanie szczepionkami w Szpitalu Uniwersyteckim ułatwiają dwie zamrażarki do przechowywania produktu Pfizer-BioNTech. W jednej lodówce jest miejsca na od kilku do kilkunastu tysięcy dawek.

Czytaj także: Kraków: Wyrzuciła prawie 260 tysięcy złotych do KOSZA NA ŚMIECI! Spektakularne oszustwo

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia, minionej doby w Małopolsce odnotowano 159 nowych przypadków koronawirusa. To jeden z najlepszych wyników w Polsce. W całym kraju przybyło 4604 zakażonych osób, z czego najwięcej w województwach mazowieckim (570), kujawsko-pomorskim (452), wielkopolskim (442).

Kraków sprzeciwia się centralizacji szpitali