Mały Hubert zbiera na nowe rączki. Urodził się bez kciuków i kości promieniowej. Możemy mu pomóc

2020-08-08 15:05 Anita Leszaj
Hubert Nowik urodził się bez kciuków i kości promieniowej
Autor: Łukasz Gągulski

Mały Hubert Nowik z Krakowa urodził się bez kciuków i kości promieniowej w lewej ręce. Mimo tak poważnej wady ma szansę być sprawny. Chłopca chce zoperować dr Paley, znany na całym świecie amerykański chirurg, który przywrócił sprawność kończyn wielu polskim dzieciom. To jedyny lekarz, który potrafi wykonać tak skomplikowaną operację.


Rodzice Huberta o wadzie dowiedzieli się w drugiej połowie ciąży.
– Podczas usg genetycznego płodu okazało się, że nasz syn urodzi się bez kości promieniowej w lewej ręce oraz bez kciuków w obydwu rączkach – opowiada nam Karina Nowik. To był potężny cios dla rodziny. Tuż po porodzie okazało się, że aplazja kości to nie jedyny problem maleństwa. Hubert urodził się z przetoką przełykowo–tchawiczą. Pierwsze sześć tygodni życia spędził na intensywnej terapii, bo spożywane mleko zamiast do żołądka trafiało do płuc i je zalewało. Lekarze na szczęście przetokę zoperowali i maluszek mógł wrócić do domu.
Teraz trzeba jeszcze naprawić rączki!

Niestety taka operacja jest bardzo kosztowna. Hubert potrzebuje aż 662 tysięcy złotych i to w bardzo krótkim czasie. Dr Paley będzie w Polsce jeszcze w tym roku, w grudniu i wtedy mógłby naprawić rączki Hubertowi. Pod warunkiem, że jego rodzice zbiorą całą wymaganą sumę.
A na razie na koncie Huberta jest niewiele.
Na czym będzie polegała operacja?
– Dr Paley umieści palec wskazujący w miejscu brakującego kciuka. Hubert nadal będzie miał 4 palce, ale jeden z nich będzie ustawiony przeciwstawnie do pozostałych i dzięki temu rączka będzie chwytna. Doktor wyprostuje także nadgarstek w lewej ręce. – opowiada nam mama Huberta.

Jak można pomóc Hubertowi?


Hubert jest podopiecznym Fundacji Avalon

Fundacja Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym
ul. Michała Kajki 80/82/1
04-620 Warszawa

nr konta: 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001
tytuł wpłaty: Nowik, 12112

Niedzielny rajd dla Huberta

W niedziele wystartuje rowerowy rajd dla Huberta. Trasa będzie wiodła przez zalewy: Zesławicki, Nowohucki, Brzegi, Bagry i Zakrzówek. Uczestnicy przejadą łącznie 50 km a na mecie na Zakrzówku, koło pomnika Elvisa Presleya będzie na nich czekała siesta na trawce i...Hubert z rodziną.
Rajd ma charakter rekreacyjny i może w nim wziąć udział każdy. Dobra zabawa w szczytnym celu. Więcej informacji na profilu Huberta Nowika na Facebooku: https://www.facebook.com/events/727956631326543/