Matura 2022. Co będzie na maturze z historii rozszerzonej? Co warto powtórzyć?

2022-05-16 19:13
Matura 2022
Autor: Marcin Gadomski/SUPER EXPRESS

Matura 2022 z historii na poziomie rozszerzonym już we wtorek, 17 maja. Do egzaminu pozostało już tylko kilkanaście godzin. Co będzie na maturze z historii? Co warto powtórzyć? Na podstawie analizy arkuszy CKE z historii z poprzednich lat podajemy pewniaki.

Do egzaminu maturalnego z historii na poziomie rozszerzonym pozostało już tylko kilkanaście godzin. Dla niektórych matura z historii rozszerzonej będzie ostatnim egzaminem, po którym wybiorą się na zasłużony wypoczynek. Ale to za chwilę. Teraz jeszcze atmosfera jest gorąca, a maturzyści piszący historię, w mediach społecznościowych dzielą się ze sobą swoimi obawami i nadziejami dotyczącymi wtorkowego (17.05) egzaminu. Bywa również, że w internecie poszukują czegoś więcej niż materiałów powtórzeniowych. Jedne z najczęściej wyszukiwanych haseł w ostatnich godzinach to: "przecieki z historii rozszerzonej", "co będzie na maturze 2022 z historii?".

Czy to się opłaca? Z doświadczenia wiadomo, że przecieki na maturze nie kończą się dobrze, a zamiast maksimum punktów z egzaminu, może być... powtórka. Trzeba również pamiętać, że pojawiające się "przecieki z matury z historii" mogą okazać się "fejkiem". Tak więc, nie polecamy bazować na tego typu informacjach. Zamiast tego, w ostatnich godzinach przed egzaminem maturalnym z rozszerzonej historii lepiej... solidnie odpocząć. Tymczasem przypominamy, czego można się spodziewać na wtorkowym egzaminie.

KONIECZNIE ZOBACZ TEŻ: Relacja na żywo z matury z historii rozszerzonej

Matura z historii rozszerzonej 2022 - co będzie na egzaminie?

Matura z historii rozszerzonej to około 30 zadań, za rozwiązanie których można otrzymać maksimum 50 punktów. W zadaniach z historii rozszerzonej spodziewać się można grafik, wykresów, diagramów, tabeli, map, tekstów źródłowych oraz tablic genealogicznych.

Matura dla uchodźców z Ukrainy

Pewniakiem na maturze rozszerzonej z historii 2022 jest wypracowanie. W arkuszu do wyboru będzie kilka tematów (prawdopodobnie 5) i co jest niewątpliwym plusem, zazwyczaj dotyczą one różnych okresów historycznych.

ZOBACZ: Matura 2022: Kiedy wyniki? Gdzie sprawdzić wyniki matury?

Na egzaminie maturalnym z historii pojawić się mogą zadania typu prawda/fałsz, a także zadania z grafikami, które będzie trzeba dopasować. Przydać się może również znajomość panowania władców.

Z typami zadań warto zaznajomić się w arkuszach maturalnych z historii z poprzednich lat.

Oto arkusz CKE z matury z historii 2021:

Sprawdź się w naszym QUIZIE: QUIZ przed maturą 2022 z historii. Sprawdź, czy zdasz! To jeden z najtrudniejszych egzaminów. Więcej niż 5/10 to już sukces!

Sonda
Czy matury są w tym roku trudniejsze niż w zeszłym roku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE