Matura 2022: nowe zasady. MEiN nie ma litości. Matura rozszerzona obowiązkowa!

2021-08-30 16:24
Matura 2022
Autor: F1 Digitals / Pixabay Matura 2022 na poziomie rozszerzonym będzie obowiązkowa. Poznaj zmiany na maturze 2022.

Matura 2022. MEiN opublikowało nowe zasady i zmiany dotyczące matury 2022. Niektórzy maturzyści już drżą ze strachu, bo wiedzą, że trudno będzie im zdać ten ważny egzamin. Choć ministerstwo zdecydowało się zrezygnować z matury ustnej, uczniów niespecjalnie to pociesza. Najbardziej obawiają się bowiem obowiązkowego egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym.

Matura 2022 odbędzie się według nowych zasad. Egzamin maturalny w 2022 r. rozpocznie się 4 maja. Zgodnie z harmonogramem, matura 2022 potrwa do 23 maja. Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło ważne zmiany dotyczące przyszłorocznej matury. Nowe przepisy przewidują przede wszystkim zmiany w liczbie obowiązkowych przedmiotów na maturze 2022. Uczniowie nie kryją oburzenia tą decyzją MEiN. - Teraz to naprawdę się boję, że nie zdam tej matury - pisze Kasia, przyszłoroczna maturzystka, na jednej z grup maturalnych w mediach społecznościowych. Jakie konkretnie zmiany w maturze 2022 zaplanowało MEiN i dlaczego tak bardzo zdenerwowały one uczniów? Szczegóły nowych zasad matury 2022 w dalszej części artykułu.

Matura 2022: nowe zasady, matura rozszerzona obowiązkowa

Z jednej strony wydawać by się mogło, że maturzystów ucieszą nowe zasady przeprowadzania matury 2022. Ministerstwo Edukacji i Nauki zadecydowało bowiem o rezygnacji z matury ustnej (egzamin ten będzie przeprowadzany tylko w kilku szczególnych przypadkach). Owszem, mają dzięki temu mniej nauki, ale jednocześnie MEiN dołożyło im kolejny obowiązek: dodatkowy egzamin z przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Przystąpienie do matury z jednego przedmiotu rozszerzonego będzie warunkiem zdania matury 2022 (wymagany próg 30% punktów w tym wypadku nie będzie obowiązywał). Oznacza to, że aby zdać maturę 2022, uczeń będzie musiał uzyskać minimum 30% punktów z trzech przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym oraz przystąpić do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. I choć nie trzeba będzie zdać egzaminu z przedmiotu na poziomie rozszerzonym, by zdać całą maturę 2022, uczniowie i tak krytykują te zmiany. Maturzyści, którzy mają problemy z nauką boją się bowiem, że przez przygotowaniach do jeszcze jednego egzaminu, mogą nie uzyskać minimalnego progu punktowego z przedmiotów obowiązkowych, od których zależy zdanie matury.

A wy jak oceniacie zmiany na maturze 2022? Czekamy na opinie w komentarzach!

Przeczytaj koniecznie: Lista lektur 2021/2022. Nowe lektury na liście: o Janie Pawle II i kardynale Wyszyńskim

Matura z matematyki. Jak poszło maturzystom z Bydgoszczy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE