Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie

i

Autor: Zygmunt Put - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Kontrowersje

Miasto targuje się z kurią o kościół. W grze miliony złotych! Abp Jędraszewski chce dużego rabatu

2023-05-23 12:17

Losy kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP, znajdującego się przy ul. Kopernika w Krakowie, w dalszym ciągu pozostają nierozstrzygnięte. Teren na którym położona jest świątynia należy do miasta, a obiekt został wyceniony na prawie 8 milionów złotych. Samorząd nie zamierza utrzymywać budynku sakralnego. Kościołem zainteresowana jest archidiecezja krakowska. Interia podaje, że abp Jędraszewski spotkał się w tej sprawie z prezydentem Majchrowskim. Duchowny chciałby kupić świątynię, ale z dużym rabatem.

Kraków. Miasto kupiło teren z kościołem i ma problem. Szuka chętnego na obiekt sakralny

W dalszym ciągu nie udało się sfinalizować sprzedaży przez krakowski samorząd kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, położonego przy ul. Kopernika. Świątynia znajduje się na terenie należącym do miasta, jednak magistrat nie zamierza utrzymywać budynku sakralnego, chce go natomiast oddać wspólnocie religijnej, która mogłaby go wykorzystywać w celach kultu. Jak podaje Interia, wycenionym na 7,7 mln zł kościołem zainteresowana jest archidiecezja krakowska. Stojący na jej czele abp Marek Jędraszewski miał się spotkać w tej sprawie z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim i rozmawiać na temat warunków odkupienia świątyni. Duchowny chciał jednak uzyskać bonifikatę wynoszącą aż 98 proc. na co nie zgodził się samorząd. Jacek Majchrowski przedstawił kontrpropozycję polegającą na wymianie nieruchomości. Rzecznik krakowskiej kurii potwierdził, że strona kościelna zaoferowała kilka wariantów wymiany, jednak nie chciał zdradzić, jakie działki zaproponowano miastu. 

Co ciekawe, świątynią interesuje się również założony w 2012 roku Katolicki Kościół Narodowy w Polsce. Zwierzchnik tej wspólnoty bp Adam Rosiek przyznał w rozmowie z Interią, że trwają negocjacje w sprawie zakupu obiektu, lecz nie chciał ujawniać ich szczegółów. Bp Rosiek to były duchowny rzymskokatolicki, który w 2006 roku zrezygnował z dotychczasowej pracy duszpasterskiej. Obecnie Katolicki Kościół Narodowy nie posiada w Małopolsce żadnej świątyni.

Sonda
Czy chodzisz regularnie do kościoła?
Ostrowiec Świętokrzyski, grób zamordowanego we wrześniu w Krakowie Erwina. Młody mężczyzna osierocił synka
Nasi Partnerzy polecają