Nadchodzą potężne burze. Cała Małopolska jest zagrożona! IMGW zapowiada opady gradu i huraganowy wiatr

2022-05-12 12:38
Nadchodzą potężne burze. Cała Małopolska jest zagrożona! IMGW zapowiada opady gradu i huraganowy wiatr
Autor: sethink/cc0/pixabay Cała Małopolska została objęta ostrzeżeniami pogodowymi IMGW ze względu na zagrożenie burzami. Na południu województwa obowiązują pomarańczowe alerty.

W czwartek (12 maja) na wschodzie Polski będą rozwijały się gwałtowne burze, którym mają towarzyszyć opady gradu oraz huraganowy wiatr. Najbardziej zagrożeni są mieszkańcy trzech województw: małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego, którzy otrzymują alerty wysyłane prze RCB. Zgodnie z prognozami IMGW, załamania pogody można się spodziewać zwłaszcza po południu i wieczorem.

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami, gradem i huraganowym wiatrem. Alerty pogodowe dla Małopolski

Front atmosferyczny, przemieszczający się z północnego zachodu na południowy wschód kraju, spowoduje wystąpienie gwałtownych burz, którym mają towarzyszyć opady gradu oraz huraganowy wiatr. Najbardziej zagrożeni są mieszkańcy trzech województw: małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Otrzymują oni na swoje telefony alerty RCBWedług IMGW największa aktywność burz wystąpi w czwartek (12 maja) po południu i wieczorem. Wówczas można się spodziewać podmuchów wiatru o prędkości osiągającej nawet 95 km/h. Co ciekawe, ze względu na dość szybkie przemieszczanie się frontu, zagrożenie silnymi opadami deszczu jest mniejsze. Opady lokalnie mogą jednak osiągnąć wartość 20-25 mm.

PRZECZYTAJ: Plikiem banknotów chciał sobie kupić wolność. 55-latek ma teraz podwójne kłopoty

Cała Małopolska została objęta ostrzeżeniami pogodowymi IMGWNajgorsza sytuacja ma panować na południu województwa. W powiatach: gorlickim, nowosądeckim, tatrzańskim, nowotarskim oraz w Nowym Sączu, do godz. 21.00 obowiązują pomarańczowe alerty pogodowe. W pozostałych małopolskich powiatach wprowadzono żółte alerty. 

- Dziś burze będą się tworzyły na froncie chłodnym, który dość szybko będzie się przemieszczał z północnego zachodu na południowy wschód kraju. Chwiejna i umiarkowanie wilgotna masa powietrza oraz dynamiczne wymuszenia na froncie, umożliwią rozwój burz już od godzin przedpołudniowych, jednak największa ich aktywność wystąpi po południu i wieczorem. Podwyższone wartości niestabilności w połączeniu z silnym ścinaniem wiatru w środkowej i dolnej troposferze, mogą skutkować powstawaniem superkomórek, którym towarzyszyć będą porywy wiatru do 95 km/h oraz grad. Ze względu na dość szybkie przemieszczanie się frontu, a wraz z nim burz, zagrożenie silnym deszczem będzie mniejsze, jednak lokalnie może spaść do 20-25 mm - prognozuje IMGW.

ZOBACZ: Szok wśród dominikanów z Krakowa! Apelują o bojkot utworów o. André Gouzesa

Sonda
Czy sprawdzasz regularnie ostrzeżenia IMGW?
Strzały pod Wyszkowem. Mężczyzna, który miał zabić żonę i teściową, zatrzymany przez policję
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE