Nadchodzi potężne ZAŁAMANIE pogody. Spadnie nawet 30 centymetrów ŚNIEGU!

2019-11-09 19:42 AC
Zamieć śnieżna
Autor: pixabay.com /CC0 fot. Hans Zamieć śnieżna

Meteorolodzy nie mają dobrych wieści. Już w niedzielę, 10 listopada, dzień przed narodowym Świętem Niepodległości nadejdzie potężne załamanie pogody. W wielu rejonach kraju spodziewane są gwałtowne ulewy, a w Tatrach i Beskidach może spaść nawet 30 centymetrów śniegu!

IMGW wydał ostrzeżenia przed silnymi ulewami, jakie już w niedzielę dotrą nad południe kraju. Alert pierwszego stopnia obowiązują w województwach:

- małopolskim (cały obszar)
- śląskim (powiaty: bielski, Bielsko Biała, cieszyński, żywiecki)
- podkarpackim (powiaty: bieszczadzki, brzozowski, dębicki, jasielski, kolbuszowski, krośnieński, Krosno, leski, mielecki, rzeszowski, Rzeszów, ropczycko-sędziszowski, sanocki, stalowowolski, strzyżowski, tarnobrzeski, Tarnobrzeg)
- świętokrzyskim (powiaty: buski, jędrzejowski, kazimierski, kielecki, Kielce, opatowski, ostrowiecki, pińczowski, sandomierski, skarżyski, starachowicki, staszowski).

Według zapowiedzi meteorologów spaść może od 25 do 35 litrów wody na każdy metr kwadratowy. 

- Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana suma opadów za okres ważności Ostrzeżenia - od 25 mm do 35 mm - ostrzega Iwona Lelątko z Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW w Krakowie.

Z kolei w Tatrach i Beskidach oraz miejscowościach na Podhalu spodziewane są intensywne opady... śniegu. Lokalnie może spaść go nawet 30 centymetrów, a krajobrazy w wielu miejscach mogą się zabielić. W kolejnych dniach nadejdzie jednak nieznaczne ocieplenie, więc biały puch długo się nie utrzyma. 

SPRAWDŹ SIĘ I ROZWIĄŻ QUIZ!