Nie mam pojęcia. Autor tekstu z matury próbnej 2023 szczery do bólu! Nie zna odpowiedzi na pytania z arkusza CKE

i

Autor: Kasia Zaremba/Super Express / screen z Twittera "Nie mam pojęcia". Autor tekstu z matury próbnej 2023 szczery do bólu! Nie zna odpowiedzi na pytania z arkusza CKE

Problematyczne pytanie na maturze

"Nie mam pojęcia". Autor tekstu z matury próbnej 2023 szczery do bólu! Nie zna odpowiedzi na pytania z arkusza CKE

2022-09-28 12:27

Matura próbna 2023, polski. Z próbnym egzaminem maturalnym z języka polskiego zmierzyli się maturzyści w środę (28.09.2022) punktualnie o godzinie 9.00. Jedno z zadań wywołało spore zamieszanie. Autorowi tekstu, do którego należało się odwołać, maturzyści wysyłają pytania o to, jak należało odpowiedzieć. Marcin Napiórkowski odpowiada: "Nie mam pojęcia"! Szczegóły poniżej.

Próbna matura 2023 z języka polskiego rozpoczęła się w środę, 28 września o godz. 9.00. Uczniowie, którzy zmierzyli się z arkuszem egzaminacyjnym skupiają się na jednym pytaniu, które szczególnie dało im w kość. O co chodzi? Na maturze próbnej 2023 z języka polskiego uczniowie zmierzyli się z tekstami Marcina Napiórkowskiego "Nie sposób tego zagwizdać" oraz Wojciecha Józefa Burszty "Bez końca". Mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące współczesnej kultury oraz sequelozy.

Czy Marcin Napiórkowski zgadza się z tym, że sequeloza jest zjawiskiem powstałym współcześnie? Uzasadnij odpowiedź - brzmi treść zadania. 

W zadaniu szóstym uczniowie musieli się zmierzyć z notką syntetyzującą: Na podstawie obu tekstów napisz notatkę syntetyzującą na temat: przyczyny popularności sequeli.

Matura próbna 2023: polski. Marcina Napiórkowski o odpowiedzi na pytanie z arkusza

Jak się okazuje, maturzyści mieli spory problem z tym pytaniem, a poprawnej odpowiedzi postanowili poszukać u źródła, pisząc bezpośrednie wiadomości do twórcy tekstu "Nie sposób tego zagwizdać", Marcina Napiórkowskiego. Ten jednak szczerze odpowiada:

- Z całego serca życzę Wam dziś powodzenia na próbnej maturze z polskiego! Ale przestańcie mi wysyłać DMy. Nie mam pojęcia, jak odpowiedzieć na te pytania. Serio - napisał Marcin Napiórkowski na Twitterze.

Na pytanie internauty:

- Proszę Pana, a ta sequeloza to jest współczesna, czy nie? Bo ja napisałem, że nie.

Marcin Napiórkowski opowiada:

- Poprawna odpowiedź (moim zdaniem) brzmi: i tak, i nie. Ten tekst jest o tym, że mamy w ostatnich latach zalew sequeli A ZARAZEM wykorzystują one bardzo stare mechanizmy funkcjonowania mitów - czytamy.

Marcin Napiórkowski to polski naukowiec i publicysta, doktor habilitowany nauk humanistycznych i wykładowca Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Sonda
Jak wspominasz swój egzamin maturalny?
Express Biedrzyckiej - Bogusław GRABOWSKI - Ekonomista wskazał, co będzie największym zagrożeniem dla Polaków
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają