matura próbna 2023 język polski

i

Autor: Kasia Zaremba/Super Express matura próbna 2023 język polski

To było na próbnej maturze

Notatka syntetyzująca o sequelach na maturze próbnej 2023 z polskiego. Nowość na maturze! Co to jest?

2022-09-28 9:49

Matura próbna 2023, polski. Matura próbna z języka polskiego rozpoczęła się w środę (28.09.2022) punktualnie o godzinie 9.00. Maturzyści mierzą się z nową formułą zadań. Do napisania mieli m.in. napisać notatkę syntetyzującą o sequelach. Czym jest taka notka? Jak należało ją napisać? Szczegóły poniżej na se.pl.

Notka syntetyzująca. Co to jest?

Notatka syntetyzująca do napisania to jedno z zadań, z jakimi przyszło się zmierzyć uczniom, którzy przystąpili dziś (środa, 28.09.2022) do próbnego egzaminu z języka polskiego. Czym jest notka syntetyzująca? To ostatnie z zadań w arkuszu egzaminacyjnym dotyczące czytania ze zrozumieniem. Na podstawie dwóch tekstów, jakie są podane w arkuszu maturalnym należy zredagować tekst na wskazany temat, dokonując dogłębnej analizy oraz stanowiska obydwu autorów w tekstach. Należy ją napisać tekstem ciągłym. Jak podaje CKE, powinna liczyć 60-90 wyrazów. W ocenie zadania brana jest pod uwagę poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna.

Matura próbna 2023: polski. Notka syntetyzująca

Na maturze próbnej 2023 z języka polskiego uczniowie zmierzyli się z tekstami Marcina Napiórkowskiego "Nie sposób tego zagwizdać" oraz Wojciecha Józefa Burszty "Bez końca". Najpierw mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące współczesnej kultury oraz sequelozy. W zadaniu szóstym musieli się zmierzyć z notką syntetyzującą:

Na podstawie obu tekstów napisz notatkę syntetyzującą na temat: przyczyny popularności sequeli.

Matura próbna 2023: polski

Matura próbna 2023 z polskiego rozpoczęła się w środę (28.09.2022) punktualnie o godzinie 9.00. Maturzyści maturę próbną zaczęli od zmierzenia się z zadaniami z języka polskiego. Egzamin próbny odbywa się już w nowej formule. Treść zadań, które przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) została opublikowana przez CKE, natomiast odpowiedzi będą dostępne w czwartek, 29 września, zostaną opublikowanie na stronie CKE cke.gov.pl Próbny egzamin odbywa się w nowej formule. Warto pamiętać, o zmianach w egzaminie maturalnym, m. in.

  • uczniowie na rozwiązanie zadań będą mieli 240 minut (dotychczas wynosił on 170 minut), otrzymają dwa arkusze (wcześniej jeden),
  • arkusz nr 1 to część testowa podzielona na zagadnienia o nazwie „Język polski w użyciu. Test” oraz „Test historycznoliteracki”,
  • w arkuszu nr 2 uczniowie zmierzą się z wypracowaniem.
Sonda
Wybierasz się na studia po maturze?
Iga Świątek o memach z Lewandowskim

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki