Nie żyje bóbr znad Morskiego Oka. Zginął w strasznych okolicznościach

2022-05-16 14:55
Nie żyje bóbr znad Morskiego Oka. Zginął w strasznych okolicznościach
Autor: ralf82/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne / Bóbr prawdopodobnie spadł ze Szpiglasowej Przełęczy i stracił życie.

Nie żyje słynny bóbr, który przezimował nad Morskim Okiem. Jak opowiada Grzegorz Bryniarski, leśniczy z Tatrzańskiego Parku Narodowego, zwierzak prawdopodobnie zginął po upadku ze Szpiglasowej Przełęczy. Jego zwłoki znalazł turysta w piątek (13 maja). Upadek bobra z dużej wysokości mógł być spowodowany spłoszeniem go przez rysia bądź spacerujących w pobliżu ludzi.

Nie żyje bóbr znad Morskiego Oka. Zginął w strasznych okolicznościach

Bóbr znad Morskiego Oka był przyrodniczym fenomenem. Jak podkreśla leśniczy Grzegorz Bryniarski z Tatrzańskiego Parku Narodowego, w polskich Tatrach nie odnotowano dotąd przypadku przedstawiciela tego gatunku, który zimowałby w tak wysoko położonym miejscu. Niestety pod koniec ubiegłego tygodnia do TPN-u dotarła bardzo smutna informacja. Martwy bóbr został znaleziony pod Szpiglasową Przełęczą w piątek, 13 maja. Prawdopodobnie zwierzak poniósł śmierć w wyniku upadku z dużej wysokości. Leśniczy Bryniarski ocenił, że tragiczny wypadek mógł być spowodowany spłoszeniem bobra przez rysia bądź spacerujących w pobliżu ludzi. 

W Polsce bobry są objęte częściową ochroną gatunkową. To oznacza, że poza wyjątkami określonymi w przepisach prawa, bobrów nie wolno umyślnie zabijać, okaleczać, transportować, ani prowadzić ich hodowli.

PRZECZYTAJ: Chełmek: Tomek zginął, bo poprosił o papierosa. "Tęsknię za Tobą, syneczku" [WIDEO, ZDJĘCIA]

- 13 maja dostaliśmy informację od zaprzyjaźnionego turysty, o tym, że znalazł nieżywego bobra pod Szpiglasową Przełęczą. Prawdopodobnie jest to nasz bóbr, który przezimował w rejonie Dwoistej Siklawy. Prawdopodobnie wyszedł na Szpiglasową Przełęcz, spadł na drugą stronę i się zabił. Czy ktoś go spłoszył? Czy jakiś ryś czy turysta? Tego się już nie dowiemy. Jedno jest pewne, nie żyje. Jest to przyrodnicza ciekawostka. To, że bóbr był nad Morskim Okiem, to już był ewenement, a to że wyszedł na Szpiglasową Przełęcz i tam dokonał żywota, to jest news tego roku, bo takiego przypadku w polskim Tatrach jeszcze nie mieliśmy - tłumaczy leśniczy Grzegorz Bryniarski z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

ZOBACZ: Para uprawiała seks w centrum Krakowa. Zapłacą mniej niż za głośne krzyki

Sonda
Czy ruch turystyczny w Tatrach powinien zostać ograniczony?
Topiła się w aucie, które wjechało do Bugu. 46-latka nie żyje
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE