Nie żyje pilot TOPR Wojciech Wiejak. Brał udział w jednej z najbardziej tragicznych akcji

i

Autor: W. Mateja, W. Gorgolewski/TOPR/FB Pilot TOPR Wojciech Wiejak brał udział w blisko 260 wyprawach ratunkowych.

Smutna wiadomość

Nie żyje pilot TOPR Wojciech Wiejak. Brał udział w jednej z najbardziej tragicznych akcji

2023-06-19 10:47

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało o śmierci pilota tej jednostki Wojciecha Wiejaka. Wziął on udział w prawie 260 wyprawach ratunkowych, w tym w akcji na Giewoncie, gdzie w sierpniu 2019 r. pioruny raziły ponad 150 osób. Zginęło wówczas pięciu turystów. Pogrzeb Wojciecha Wiejaka odbędzie się w czwartek, 22 czerwca na cmentarzu na krakowskim Salwatorze.

Nie żyje pilot TOPR Wojciech Wiejak. Brał udział w akcji na Giewoncie

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przekazało smutną wiadomość o śmierci Wojciecha Wiejaka. Był on ratownikiem tatrzańskim-pilotem od 1984 roku. Przysięgę ratowniczą złożył w 1986 roku. Jako pilot śmigłowca Mi-2, a później W3-A Sokół, wziął udział w Tatrach w blisko 260 wyprawach ratunkowych oraz zwiózł ze stoków ponad 230 kontuzjowanych narciarzy. Po raz ostatni Wojciech Wiejak wziął udział w akcji ratunkowej w sierpniu 2019 r. Równocześnie była to jedna z najbardziej tragicznych akcji, ponieważ w trakcie burzy pięć osób zginęło od porażenia piorunami, a ponad 150 turystów zostało poszkodowanychŚmierć poniosły wówczas dwie kobiety w wieku 24 i 46 lat, dwójka dzieci w wieku 10 lat oraz turysta znajdujący się po stronie słowackiej.

Z okazji 100-lecia TOPR w 1999 roku Wojciech Wiejak został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 22 czerwca 2023 roku o godzinie 13.00 na cmentarzu na Salwatorze w Krakowie. Uroczystość będzie miała charakter świecki. - Był wybitnym pilotem, instruktorem pracującym najpierw w Lotnictwie Sanitarnym, a później od początku czynnie uczestniczył w tworzeniu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - wspominają swojego kolegę toprowcy.

Sonda
Straciłeś/aś w tym roku kogoś bliskiego?
Jedna osoba zginęła. Potężny pożar bloku w Warszawie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany