można się przestraszyć

Niepokojące zjawisko w Tatrach. Turyści nieufnie mu się przyglądają. "Mamidło"

2023-07-27 9:55

Widmo Brockenu, zwane również mamidłem górskim, zaobserwowano na Kasprowym Wierchu w Tatrach. To zjawisko, którego w pierwszej chwili można się wręcz przestraszyć. Na szczęście groźne nie jest, jest za to piękne.

Widmo Brockenu zaobserwowane w Tatrach

Widmo Brockenu na Kasprowym Wierchu zauważył i sfotografował jeden z turystów, który zdjęcie wysłał do portalu tvn24.pl. Niezwykły widok uwiecznił w poniedziałek, 17 lipca, po wieczornej burzy. - Gdy człowiek stał między słońcem a mgłą, zauważalna była charakterystyczna tęczowa aureola. Legenda mówi, że gdy ktoś zobaczy taki efekt, na pewno umrze w górach. Aby żyć długo i szczęśliwie, trzeba taki efekt zobaczyć jeszcze dwukrotnie – dodał.

Widmo Brockenu to zjawisko optyczne, które można zaobserwować właśnie w wysokich partiach gór, albo np. lecąc samolotem. Może się pojawić, gdy znajdujemy się między słońcem i chmurami bądź mgłą. Właśnie wtedy nasz cień może przybrać wielką postać i być otoczony tęczową obwódką, zwaną glorią. W pierwszej chwili można się nawet… przestraszyć. Zapewne stąd inna nazwa widma Brockenu to mamidło górskie.

Swoją nazwę zjawisko to zawdzięcza niemieckiemu przyrodnikowi Johannowi Esaiasowi Silberschlagowi, który opisał je w 1780 r, po tym jak zaobserwował je na szczycie Brocken w górach Harz.

A jak Wam się podoba?

Wymarłe Zakopane przed sezonem. Pustki na Krupówkach i pod Gubałówką