[NOWE FAKTY] WYBUCH GAZU w Żydowie. W domu były 4 osoby, w tym 2 dzieci! [ZDJĘCIA]

2020-02-15 20:56 mj-s

Dramatyczne sceny w Żydowie (gm. Igołomia-Wawrzeńczyce). Przed godziną 15-tą w jednym z tamtejszych domów doszło do wybuchu gazu. W momencie eksplozji w budynku przebywały cztery osoby, w tym dwójka dzieci. Jak relacjonują służby ratunkowe trzem osobom udało się samodzielnie opuścić częściowo zawaloną nieruchomość. Jedna z poszkodowanych osób, 65-letnia kobieta doznała ciężkich obrażeń.

Siła eksplozji gazu była tak duża, że strop budynku uległ częściowemu zawaleniu.

- Budynek samodzielnie opuściła kobieta z dwójką dzieci, natomiast wewnątrz obiektu znajdowała się poszkodowana, którą ewakuowali strażacy. Ochotnicy ze Złotnik i Wawrzeńczyc wspólnie przystąpili do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy ciężko rannej lokatorce. Przybyły na teren akcji Zespół Ratownictwa Medycznego przejął poszkodowaną wdrażając medyczne czynności ratunkowe. Pacjentka zabezpieczona przez zespół PRM ambulansem przetransportowana została do SOR – relacjonują przebieg zdarzenia członkowie grupy Krakow112 - Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie.

Medycy na miejscu zdarzenia przebadali pozostałych uczestników wypadku. Wszyscy zostali skierowani do szpitala na obserwację.

Ogromne siły i środki na miejscu wybuchu

Do akcji w Żydowie skierowano potężne siły służb ratunkowych. Jako pierwsi na miejsce zdarzenia dotarli druhowie z OSP Złotniki i Wawrzeńczyce. Z minuty na minutę liczba strażaków rosła w siłę – łącznie pracowało ich ponad 40. Miejsce zdarzenia dozorowali osobiście zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie oraz wójt gminy Igołomia-Wawrzeńczyce.

W akcji uczestniczyli strażacy z jednostek PSP z: Krakowa (w tym Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza "KRAKÓW-5") i Proszowic, a także OSP Stręgoborzyce oraz wymienionych Złotnik i Wawrzeńczyc. Służby gaśnicze wspierali pracownicy Pogotowia Gazowego i Energetycznego.

Swoje działania prowadziły także krakowska policja i Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.