Zdjęcie poglądowe

i

Autor: WikipediaCC/Tristanb Zdjęcie poglądowe

Od dziś dopalacze będą traktowane jak narkotyki. Handlarzom grozi 12 lat więzienia

2018-08-21 13:59

Nowelizacja o przeciwdziałaniu narkomanii zrównuje dopalacze z narkotykami. Od 21 sierpnia handlarze dopalaczami będą traktowani jak handlarze narkotykami. Grozić im będzie do 12 lat więzienia.

Pierwotnie nowelizacja miała zostać wprowadzona 1 listopada, ale nasilające się w ostatnim czasie przypadki zatrucia dopalaczami spowodowały, że procedura została przyspieszona.

Od 21 sierpnia za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do 3 lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat więzienia. W przypadku posiadania mniejszych ilości dopalaczy stosowana będzie kara więzienia do 3 lat, ograniczenia wolności lub grzywny. Każdy przypadek zatrucia środkami psychoaktywnymi, a nawet podejrzenie zatrucia, szpital będzie miał obowiązek zgłosić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Czytaj też: Kraków. Szukał jej cały internet. Złodziejka zdecydowała się oddać puszkę z datkami [WIDEO]

Ponadto każda nowa substancja będzie szybko wpisywana do wykazu Nowych Substancji Psychoaktywnych, który stanowić będzie załącznik do rozporządzenia ministra, a nie jak do tej pory do ustawy. W ten sposób delegalizacja nowych dopalaczy, które pojawiają się na rynku w zatrważającym tempie, będzie znacznie szybsza.

Do tej pory walkę z dopalaczami utrudniał ich często zmieniany skład, który uniemożliwiał wpisywanie ich na listę substancji ściganych prawnie.

- Powstanie każdej substancji podobnej, która będzie wchodziła w grupę rodziny tych związków, będzie zabronione - mówi Główny Inspektor Sanitarny, Marek Posobkiewicz. Zmiany przepisów pozwolą też na skuteczniejszą pomoc osobom uzależnionym. - Porównywalny rodzaj świadczeń będzie udzielany zarówno osobom, które są uzależnione od narkotyków, jak również od dopalaczy - mówi Józefa Szczurek-Żelazko z Ministerstwa Zdrowia.

Czytaj też: Kraków. Znęcali się nad 2-miesięcznym synkiem. Grozi im 8 lat więzienia
Zobacz TO WIDEO:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE