Olkusz: Za brak maseczki w autobusie - wniosek do sądu ws. demoralizacji

2021-10-21 9:22
Olkusz. Policjanci kontrolują autobusy. Ci pasażerowie najczęściej nie noszą maseczek
Autor: KPP Olkusz Nakaz zakrywania twarzy maseczkami w komunikacji publicznej funkcjonuje już od dłuższego czasu. Mimo to, wciąż jest lekceważony.

W Małopolsce rośnie liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a tymczasem w komunikacji publicznej nagminnie łamany jest nakaz noszenia maseczek. W Olkuszu policjanci przeprowadzili kontrolę przestrzegania obostrzeń epidemiologicznych w autobusach. Do obowiązujących przepisów najczęściej nie stosują się młodzi pasażerowie.

Obowiązkowe maseczki w autobusach. W Olkuszu policja kontrolowała pasażerów

Czwarta fala pandemii jest coraz mocniej widoczna w Małopolsce. Wczoraj (20 października) w całym województwie potwierdzono 260 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z tego powodu służby zapowiedziały wzmożenie działań polegających na sprawdzaniu przestrzegania obostrzeń sanitarnych. W Olkuszu policjanci sprawdzali, czy pasażerowie miejskiej komunikacji zakrywają twarze maseczkami. Taki obowiązek funkcjonuje już od dłuższego czasu, a mimo to w dalszym ciągu jest lekceważony. Osoby, które podróżowały środkami komunikacji zbiorowej i nie stosowały się do tego obowiązku, otrzymały mandat karny. Przypomnijmy, że policjant może nałożyć na taką osobę karę finansową w wysokości do 500 złotych. Może również skierować wniosek o ukaranie do sądu, który ma możliwość nałożenia grzywny w wysokości do 5000 złotych. Okazuje się jednak, że obostrzenia sanitarne najczęściej są łamane przez pasażerów, na których akurat nie można nałożyć mandatu.

Poniżej dalsza część artykułu.

PRZECZYTAJ: Kraków. Tego jeszcze nie było! Kobieta wyszła na spacer z... gołębiami. Tam je schowała

Olkusz. Policjanci kontrolują autobusy. Ci pasażerowie najczęściej nie noszą maseczek
Autor: KPP Olkusz Z powodu lekceważenia obostrzeń sanitarnych olkuska policja przeprowadziła kontrolę autobusów.

Uczniowie nie zakrywają twarzy maseczkami. Co im grozi?

Problem z łamaniem obostrzeń sanitarnych występuje zwłaszcza w czasie dojazdu i powrotu uczniów ze szkół. To właśnie ta grupa pasażerów wyjątkowo często zapomina o założeniu maseczki. W przypadku kontroli osoby nieletniej, która podróżuje autobusem i nie stosuje się do obowiązku zasłaniania ust i nosa, policjant nie wypisze mandatu karnego, co jednak nie zwalnia uczniów od odpowiedzialności. Nieletni będzie musiał liczyć się z konsekwencjami swojego zachowania. Policjant wylegitymuje taką osobę i z tych czynności sporządzi notatkę, którą skieruje wraz z wnioskiem do sądu rodzinnego w sprawie demoralizacji nieletniego. Na problem uczuleni zostali również dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych. Mają oni otrzymać przygotowane przez policję pismo z prośbą o przypomnienie uczniom obowiązków wynikających z pandemii oraz poinformowanie ich o konsekwencjach łamania prawa.

PRZECZYTAJ: Niezwykły przedszkolak z Bielska-Białej podbija Alpy. Mikołaj wdrapał się na Tofana di Roses

Sonda
Czy zakładasz maseczkę jadąc autobusem lub tramwajem?
Olkusz. Policjanci kontrolują autobusy. Ci pasażerowie najczęściej nie noszą maseczek
Autor: KPP Olkusz Grupą pasażerów, która najczęściej lekceważy nakaz zakrywania twarzy są uczniowie.
Usnarz Górny. Imigranci siłowo forsują granicę. Niszczą ogrodzenie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE