Pielęgniarka z Krakowa uratowała mężczyznę, który tonął w Bałtyku

2018-08-22 15:15
Zdjęcie poglądowe.
Autor: Pixabay.com Zdjęcie poglądowe.

Anna Majka, pielęgniarka z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, będąc na urlopie, uratowała mężczyznę, który tonął w Bałtyku w Jarosławcu. Jak wspomina pani Anna, największą trudnością było zapanowanie nad tłumem ludzi, którzy chcieli pomagać, ale nie wiedzieli, jak należy to zrobić.

W minioną niedzielę, 19 sierpnia, na plaży w Jarosławcu, zaczął tonąć mężczyzna. Plażowiczom dość szybko udało się wyciągnąć go z wody. Okazało się, że mężczyzna nie oddycha.

Czytaj też:  Szaflary. Będzie śledztwo ws. śmierci 18-latki w trakcie egzaminu na prawo jazdy [WIDEO Z WYPADKU]

- Zobaczyłam, że coś dzieje, ktoś krzyczał, że potrzebna jest pomoc. Gdy dobiegłam na miejsce, mężczyzna nie dawał oznak życia - opowiada Pani Anna. Pielęgniarka poprosiła o wezwanie pomocy i podjęła resuscytację. Po pewnym czasie poprosiła jednego ze świadków o pomoc przy uciskaniu klatki piersiowej.

- Po około 10 minutach udało mi się uzyskać funkcje życiowe. Gdy dotarli ratownicy WOPR, a potem karetka pogotowia i śmigłowiec LPR, mężczyzna był już przytomny – relacjonuje. Mężczyzna został już wypisany ze szpitala i kontynuuje urlop.

- Zrobiłam to, co robię zawsze - niezależnie od tego, czy jestem w pracy czy nie. To oczywiste. Chciałabym zachęcić ludzi do nauki pierwszej pomocy. To, co ja zrobiłam, mógł zrobić każdy na tej plaży. Nie miałam żadnego sprzętu i wykonywałam podstawowe czynności resuscytacyjne. Udzielić pierwszej pomocy może każdy z nas, trzeba tylko umieć to zrobić - podkreśla kobieta.

Pani Anna namawia wszystkich do nauki pierwszej pomocy
Autor: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe Fb Pani Anna namawia wszystkich do nauki pierwszej pomocy

Czytaj też: Kraków. Szukał jej cały internet. Złodziejka zdecydowała się oddać puszkę z datkami [WIDEO]

Anna Majka jest pielęgniarką w zespołach ratownictwa medycznego. W Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym pracuje od kilkudziesięciu lat. Pracowała w pierwszych zespołach reanimacyjnych. Brała również udział w zabezpieczeniu medycznym największych imprez masowych, takich jak np. pielgrzymki papieskie czy Światowe Dni Młodzieży. Jest też instruktorem Szkoły Ratownictwa Medycznego KPR, gdzie prowadzi szkolenia zarówno dla członków zespołów ratownictwa medycznego, jak i uczy zasad pierwszej pomocy wszystkich zainteresowanych. Bardzo często można spotkać ją podczas przygotowywanych przez KPR pokazów akcji ratunkowych oraz szkoleń z zakresu pierwszej pomocy na różnego rodzaju imprezach plenerowych.

Czytaj też: "Będzie Pan miał przesrane". Warszawianka próbowała wymusić interwencję ratowników TOPR

Zobacz TO WIDEO:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE