PILNE: Zrzucą szczepionki z samolotów. Wydano komunikat, lepiej uważajcie

i

Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

PILNE: Zrzucą szczepionki z samolotów. Wydano komunikat, lepiej uważajcie

2020-09-28 10:53

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że w dniach od 24 września do 3 października odbywa się ochronne szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Specjalne szczepionki z przynętami są m.in. zrzucane z samolotów. W czasie przeprowadzania akcji należy szczególnie uważać na domowe zwierzęta w czasie spacerów.

Szczepienie lisów odbywa się zazwyczaj na początku jesieni. W 2020 roku to termin od 24 września do 3 października. W tym czasie w lasach w województwie małopolskim pojawi się szczepionka. Zostanie ona zrzucona z samolotów lub wyłożona ręcznie. Będzie jej towarzyszyć specjalna przynęta składająca się z mieszaniny mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości. Szczepionka zawarta w przynęcie po przegryzieniu przez lisa wytwarza odporność przeciw wściekliźnie.

Jak zaznacza Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, w okresie szczepień nie powinno się wypuszczać psów i kotów bez opieki, a w czasie spacerów powinny być one prowadzone na smyczy i w kagańcu. Choć szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych, to jednak w przypadku kontaktu, należy zgłosić się do najbliższego lekarza weterynarii.

Człowiek nie może dotykać, podnosić, ani rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub sanepidu.

Park Jerzmanowskich w Krakowie po remoncie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany