Potężne straty! Kraków chce takiej samej pomocy jak górale! Majchrowski przekona premiera?

2021-01-24 15:21 ON
Jacek Majchrowski podjął decyzję o dołączeniu do protestu samorządowców
Autor: Łukasz Gągulski

Jacek Majchrowski zwróci się do premiera z wnioskiem, aby stolicę Małopolski objęto taką samo pomocą jak gminy górskie. Prezydent Krakowa przekonuje, że lokalna branża turystyczna poniosła straty nie mniejsze niż podhalańscy hotelarze czy restauratorzy.

Stolica Małopolski jest najchętniej odwiedzanym przez zagranicznych turystów polskim miastem oraz celem wycieczek szkolnych i centrum kulturalno-naukowym, które na konferencje i festiwale przyciąga uczestników z całego świata. W 2019 roku miasto odwiedziło około 14 milionów osób, które zostawiły tu w sumie 7,5 mld zł. Krakowska "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że z badań prowadzonych na zlecenie magistratu wynika, iż przez lockdown miasto straciło w zeszłym roku ok. 4 mld złotych.

Czytaj także: Kraków: SZOK! POLICJANTKA KRADŁA ALKOHOL! Nie została zawieszona mimo przyłapania na gorącym uczynku!

Jacek Majchrowski podjął decyzję, że wystąpi do premiera Mateusza Morawieckiego o objęcie Krakowa taką samą pomocą, jaka przewidziana jest dla gmin znajdujących się na terenach górskich.

- Trzeba zrobić wszystko, by wesprzeć branżę turystyczną i pomóc jej w przetrwaniu tego trudnego czasu. Od lata spodziewamy się powrotu dużego ruchu turystycznego; nie wyobrażam sobie, by przyjezdni spotkali się z pustką na rynku, wynikającą z tego, że część firm z niego zniknie – poinformował "Wyborczą" Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Czytaj także: Kraków. Prawie 60 psów w malutkim mieszkanku. "Załatwiały się wszędzie i co chwilę" [WIDEO]

O dodatkową pomoc ze strony rządowej zaapelował także burmistrz podkrakowskiej Wieliczki.

"Przed rozpoczęciem epidemii Covid-19 nasze miasto odwiedzało ponad 2 mln turystów rocznie. Od chwili rozpoczęcia epidemii liczba ta zmniejszyła się diametralnie. (…) Na kondycję wielickiej branży turystycznej szczególnie mocno wpłynął brak turystów z zagranicy, którzy wcześniej tak licznie odwiedzali Solne Miasto" – napisał, jak podaje "Wyborcza, burmistrz Wieliczki, prosząc rząd o udzielenie 80-procentowej rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości.

Ćwiczenia strażaków z ratownictwa wodnego w Krakowie