Premier Morawiecki w Nowej Białej. Padły ważne deklaracje. "Nie zostawimy państwa samych"

2021-06-20 9:18
Morawiecki na miejscu pożaru w Nowej Bialej
Autor: Grzegorz Momot/PAP Morawiecki na miejscu pożaru w Nowej Bialej

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego w Nowej Białej, gdzie w sobotę gigantyczny pożar strawił 13 budynków mieszkalnych i 23 budynki gospodarcze. Szef rządu złożył podziękowania na ręce strażaków, oraz przedstawicieli wszystkich pozostałych służb, którzy brali udział w akcji gaśniczej.

Przypomnijmy, pożar w Nowej Białej wybuchł w sobotę po godz. 18:00. Żywioł błyskawicznie się rozprzestrzenił, ponieważ zabudowa wsi jest bardzo zwarta, a wiele budynków zostało zbudowanych z materiałów łatwopalnych, m.in. z drewna. Z ogniem walczyło 400 strażaków.

21 budynków mieszkalnych, w większym lub mniejszym stopniu zostało uszkodzonych. 23 budynki gospodarcze zostały spalone doszczętnie lub częściowo. Poszkodowanych zostało 9 osób. Są to głównie osoby z lekkimi oparzeniami. Jedna osoba została zabrana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, ponieważ spadła z dachu i złamała kręgosłup.

Czytaj więcej: Pożar w Nowej Białej został opanowany. 9 osób zostało rannych [ZDJĘCIA, WIDEO]

W niedzielę rozpoczęły się prace rozbiórkowe spalonych budynków. Spalone domy i zabudowania gospodarcze są pilnowane przez policję, a osoby postronne nie są wpuszczane w ich w pobliże. W centrum wsi obok kościoła i Centrum Kultury Słowackiej zostały ustawione trzy strażackie namioty. Ulica, na której w sobotę szalał pożar, jest zamknięta i również pilnowana przez policję.

Czytaj więcej: Nowa Biała: Porządki po wielkim pożarze. Spłonęły dziesiątki zabudowań!

Premier Mateusz Morawiecki, który w niedzielę przyjechał na miejsce pożaru, zadeklarował pomoc poszkodowanym.

- Nie zostawimy państwa samych. Będziemy robić wszystko, by na dniach trafiła tutaj pomoc bezpośrednia dla rodzin i pomoc państwa polskiego w odbudowie budynków mieszkalnych i zabudowań gospodarczych - mówił Mateusz Morawiecki w Nowej Białej.

Premier złożył podziękowania na ręce strażaków, oraz przedstawicieli wszystkich pozostałych służb, którzy brali udział w akcji gaśniczej.

Jak poinformował w niedzielę na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak, ponad 100 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej pomoże poszkodowanym w pożarze w Nowej Białej. "Żołnierze będą usuwać zniszczenia, pomogą w transporcie i dostarczą wodę oraz prąd" - napisał m.in. Mariusz Błaszczak.

Czytaj też: Jakie są przyczyny pożaru w Nowej Białej? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Pomimo ugaszenia pożaru, gdzieniegdzie pojawiają się jeszcze zarzewia ognia, zwłaszcza w budynkach gospodarczych, gdzie m.in. składowane było siano.

Policja pod nadzorem prokuratury będzie prowadziło śledztwo w sprawie przyczyn pożaru.

Ludzie w wielkim pożarze na Podhalu stracili wszystko
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE