Przemycili 15 ton marihuany i sprzedali 300 kg amfetaminy. Zatrzymano grupę związaną ze środowiskiem pseudokibiców [ZDJĘCIA, WIDEO]

2018-03-26 10:40

Policjanci z CBŚP z funkcjonariuszami Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, pod nadzorem Prokuratury Krajowej i przy wsparciu EUROPOL-u, rozbili grupę przestępczą zajmującą się produkcją, przemytem i ich dystrybucją narkotyków. Szacuje się, że członkowie grupy przez 1,5 roku mogli przemycić do Polski z krajów Europy Zachodniej ponad 15 ton marihuany oraz wyprodukować i wprowadzić na rynek 300 kg amfetaminy. 

Łącznie w sprawie zatrzymano 17 osób. Większość podejrzanych jest powiązana ze środowiskiem pseudokibiców. Śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem, produkcją i sprzedażą narkotyków, prowadzone jest wspólnie przez policjantów z Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Krakowie.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa mogła działać od 2015 roku. Wszystko wskazuje na to, że z Europy Zachodniej do Polski przemycana była marihuana, która następnie trafiała do odbiorców na terenie Małopolski i Śląska. W kraju produkowano narkotyki syntetyczne, a następnie wywożono je na zachód Europy. Śledczy ustalili także, że członkowie grupy mają powiązania ze środowiskiem krakowskich pseudokibiców.

Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie grupy mogli dokonać co najmniej 150 transakcji narkotykowych, w wyniku których do Polski trafiło 15 ton marihuany. Grupa dodatkowo trudniła się produkcją i dystrybucją amfetaminy. Szacuje się, że wprowadziła na polski rynek ponad 300 kg białego proszku. 

Pierwsze działania przeprowadzono w lipcu 2017 roku. Zatrzymano na gorącym uczynku trzech podejrzanych o przemyt z Niemiec do Polski. Zabezpieczono wówczas 123 kg marihuany oraz inne narkotyki, warte ponad 3,5 mln zł.

Ostatnio funkcjonariusze jednocześnie weszli do siedmiu obiektów na terenie Krakowa oraz pobliskich miejscowości. W trakcie przeszukań znaleźli maczety, komputery, laptopy, telefony komórkowe oraz różnego rodzaju dokumenty. Zatrzymali także 14 nowych podejrzanych. Usłyszeli oni zarzuty m.in. kierowania i udziału w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych, przemytu 15 ton marihuany oraz wyprodukowania nie mniej niż 300 kilogramów amfetaminy oraz udziału w obrocie środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi. Zatrzymane osoby zostały tymczasowo aresztowane. Trzy kolejne osoby są poszukiwane listami gończymi.

Czarnorynkowa wartość przemyconych na teren Polski 15 ton marihuany szacowana jest na kwotę 250 milionów zł (cena sprzedaży hurtowej) lub 440 milionów zł (cena sprzedaży detalicznej). Natomiast czarnorynkowa wartość wyprodukowanej i wprowadzonej do obrotu amfetaminy, szacowana jest na kwotę 3 milionów zł (cena sprzedaży hurtowej) lub 9 milionów zł (cena sprzedaży detalicznej).

Łącznie w tej sprawie zatrzymano 17 osób i zabezpieczono 200 kg marihuany. Na poczet przyszłych kar śledczy zabezpieczyli mienie oraz pieniądze w różnej walucie, o łącznej wartości przekraczającej milion złotych.

Czytaj też: 

>>> 65-latek spowodował fałszywy alarm bombowy w Galerii Krakowskiej. Teraz grozi mu 8 lat więzienia!

>>> Kraków: Stanisław P. przyznał się do zabicia syna​

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE