Rozbiórka Galerii Plaza w Krakowie. Deweloper zdradził swoje plany

i

Autor: linkleaders.prowly.com W miejsce nieczynnego od ponad roku centrum handlowego deweloper wybuduje kompleks wielofunkcyjny.

Rozbiórka Galerii Plaza

To już koniec! Kultowe miejsce znika z mapy Krakowa. Wielu nastolatków spędziło tam dzieciństwo

2022-11-10 10:39

Ruszyły prace związane z rozbiórką Galerii Plaza w Krakowie. Roboty zostały podzielone na dwa etapy i zakończą się w 2023 roku. Deweloper zdradził swoje plany dotyczące zagospodarowania terenu po nieczynnym centrum handlowym. W tym miejscu powstanie nowoczesny kompleks kilku obiektów. Inwestycja ma zostać ukończona w 2025 roku. Przed rozbiórką Galeria Plaza została zaadoptowana na tymczasowy ośrodek dla uchodźców z Ukrainy.

Rozbiórka Galerii Plaza w Krakowie. Prace potrwają przez sześć miesięcy

Charakterystyczny budynek w Krakowie znika z mapy miasta. Rozpoczęły się prace związane z rozbiórką Galerii Plaza. Potrwają one przez około sześć miesięcy i zakończą się w drugim kwartale 2023 roku. Deweloper, czyli firma STRABAG Real Estate przekazał już teren generalnemu wykonawcy – spółce budowlanej STRABAG. W pierwszej fazie robót budynek dawnego centrum handlowego zostanie ogrodzony, a w jego wnętrzu rozpoczną się tzw. rozbiórki miękkie. W tym czasie zostaną usunięte między innymi elementy przeznaczone do ponownego użycia lub przekształcenia. Kolejny etap, który potrwa około czterech miesięcy, obejmie rozbiórkę bryły budynku. - Galeria Plaza przez lata była charakterystycznym punktem na mapie Krakowa. Choć jej czas minął, planujemy zabezpieczyć fragmenty budynku, którym nadamy drugie życie. Znajdą one swoje zastosowanie w częściach wspólnych przyszłej zabudowy i małej architekturze. Naszym celem jest realizacja projektu – od rozbiórki po budowę nowej inwestycji – zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju oraz gospodarką o obiegu zamkniętym. Przy okazji będziemy mogli zachować część kultowej dla krakowian historii tego miejsca - tłumaczy Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający spółki deweloperskiej STRABAG Real Estate w Polsce. Już po zamknięciu centrum handlowego, ale jeszcze przed rozbiórką Galeria Plaza została zaadaptowana na tymczasowy ośrodek dla uchodźców z Ukrainy.

Co powstanie w miejsce Galerii Plaza? Deweloper zdradził plany

Deweloper zapowiedział, że w miejsce nieczynnego centrum handlowego powstanie nowoczesny kompleks kilku obiektów. Inwestycja jest obecnie na etapie projektowania. Wśród planów jest między innymi modernizacja oraz przywrócenie do użytkowania kładki stanowiącej wygodny skrót dla mieszkańców miasta. To tym ważniejsze, że działka zlokalizowana jest u zbiegu dwóch głównych arterii komunikacyjnych Krakowa – al. Pokoju i ul. Stanisława Lema. Do działek o łącznej powierzchni 80 000 mkw., na których zlokalizowana jest Galeria Plaza, przynależy również staw Dąbski. STRABAG Real Estate planuje utrzymać charakter tego miejsca w nienaruszonym kształcie i jednocześnie pozostawić je dostępnym dla lokalnej społeczności.

Sonda
Czy Kraków jest dobrym miejscem do życia?
Jak powstają rzeszowskie rogale św. Marcina?