Siarczyste mrozy w Tatrach. W weekend na szczytach nawet -19 st. Celsjusza [PROGNOZA POGODY]

2022-01-21 12:00
Siarczyste mrozy w Tatrach. W weekend na szczytach nawet -19 st. Celsjusza
Autor: zanna-76/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

W najbliższy weekend (21-23 stycznia) wycieczki w Tatry mogą planować wyłącznie osoby, które nie boją się siarczystych mrozów. Dzisiaj na Łomnicy będzie -19 st. Celsjusza, a na innych szczytach termometry wskażą tylko niewiele wyższą temperaturę. Obecnie w Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym.

Siarczyste mrozy w Tatrach. W weekend na szczytach nawet -19 st. Celsjusza

To będzie mroźny weekend w Tatrach. Synoptycy prognozują, że dzisiaj (21 stycznia) temperatura na Łomnicy spadnie do -19 st. Celsjusza. Niewiele cieplej będzie na Kasprowym Wierchu (-15 st. Celsjusza) i w Dolinie Pięciu Stawów (-13 st. Celsjusza). Nad Morskim Okiem będzie -10 st. Celsjusza, w Dolinie Kościeliskiej i Dolinie Chochołowskiej słupek rtęci zatrzyma się na siódmej kresce poniżej zera, a w Zakopanym na szóstej. Opadów śniegu o wartości powyżej 3 mm trzeba spodziewać się na Kasprowym i w Dolinie Pięciu Stawów. W sobotę (22 stycznia) mają panować niemal identyczne warunki termiczne jak dzień wcześniej. Odrobinę więcej śniegu spadnie za to w Zakopanem, Dolinie Chochołowskiej i Dolinie Kościeliskiej. 

PRZECZYTAJ: Pijany w sztok 59-latek zatrzymany w Tatrach. Upił się na szlaku

W niedzielę (23 stycznia) słońce częściej niż w poprzednich dniach będzie schowane za chmurami. Nie przełoży się to natomiast na opady śniegu, które będą miały najniższą wartość spośród wszystkich weekendowych dni. Prognozy przewidują również nieznaczne ocieplenie. W Zakopanem ma być - 5 st. Celsjusza, w Dolinie Kościeliskiej i Dolinie Chochołowskiej -6 st. Celsjusza, nad Morskim Okiem -7 st. Celsjusza, w Dolinie Pięciu Stawów -10 st. Celsjusza, a na Kasprowym Wierchu -12 st. Celsjusza. Obecnie w Tatrach obowiązuje trzeci w pięciostopniowej skali poziom zagrożenia lawinowego. To oznacza, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

ZOBACZ: Poronin. Pięcioletnie dziecko potrącone przez samochód. Kierowca był bez szans

Sonda
Która pora roku jest najlepsza na wycieczkę w Tatry
Burza śnieżna w Zagórzu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE