Śnieżna noc w Tatrach. Szlaki są oblodzone. Fatalne warunki dla turystów

2021-10-12 10:14
Śnieżna noc w Tatrach. Szlaki są oblodzone. Fatalne warunki dla turystów
Autor: Piotr J/CC BY 2.5/wikipedia Tatry/zdjęcie ilustracyjne

W nocy z poniedziałku na wtorek (11/12 października) w wysokich partiach Tatr spadł śnieg. Na szczytach zalega kilkucentymetrowa warstwa białego puchu. Z kolei na szlakach występują oblodzenia, a na odcinkach leśnych jest błotniście. Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów przed fatalnymi warunkami pogodowymi. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur, który ogranicza widoczność.

Do Polski dotarły masy wilgotnego, arktycznego powietrza, które przyniosły gwałtowną zmianę pogody. Niebo pokryło się gęstymi chmurami, spodziewane są również opady deszczu, a w górach opady śniegu. Kilkucentymetrowa warstwa białego puchu już podczas minionej nocy (11/12 października) pokryła szczyty znajdujące się w wyższych partiach Tatr. Z kolei na szlakach panują fatalne warunki do pieszych wędrówek. Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów, że część szlaków (zwłaszcza zlokalizowanych w zacienionych miejscach) jest oblodzona, z kolei na leśnych odcinkach jest błotniście. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widoczność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Mniej doświadczeni turyści powinni zrezygnować z wyjść w Tatry. Osoby, które mimo wszystko zdecydują się na wycieczkę muszą pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniego sprzętu, zabezpieczającego przed poślizgami. Konieczna jest również ciepła odzież, a w rejonie stromych zboczy przyda się kask.

PRZECZYTAJ: Kraków. Awaria sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy mają zimne kaloryfery

Zagrożenia panujące obecnie w Tatrach:

  • Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Poślizgnięcie się na oblodzonych odcinkach szlaków, grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
  • Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.
  • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.
  • W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.

ZOBACZ: Chrzanów. Kierowca mercedesa poszedł zapłacić za paliwo. Takiej kradzieży się nie spodziewał

Sonda
Która pora roku jest najlepsza na wycieczkę w Tatry
Potyczka jelenia z wilkiem. Nadleśnictwo Szczytno opublikowało wyjątkowe nagranie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE