Siedzenie przed komputerem powoduje próchnicę!

i

Autor: pixabay.com/jarmoluk Siedzenie przed komputerem powoduje próchnicę!

Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Będziesz miał próchnicę! Zaskakujące badania naukowców! [AUDIO]

2019-03-19 14:45

Ponad trzy godziny dziennie przed komputerem, niezdrowe przekąski, nieumyte zęby i próchnica gotowa. To wniosek z badań przeprowadzonych przez naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 

Długie godziny przed komputerem i telewizorem sprzyjają próchnicy u młodzieży. To wyniki badań naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy przyjrzeli się zwyczajom ponad półtora tysiąca 18-latków.

Czytaj też >>> Kraków: Policyjny pościg na Ruczaju. Za kierownicą 12-latek pod wpływem marihuany!

Ci, którzy mieli próchnicę, spędzali średnio przed komputerem czy telewizorem ponad 3 godziny dziennie. Siedzenie przed ekranem sprzyja jedzeniu niezdrowych przekąsek, bogatych m.in. w cukry - mówi autorka badań, prof. Dorota Olczak - Kowalczyk. 

- Jeżeli spożywamy coś słodkiego, co zawiera cukier - ten cukier jest metabolizowany przez bakterie. Te bakterie produkują kwas. Naszej ślinie potrzebne 
jest co najmniej 40 minut, żeby zneutralizować ten kwas. Jeżeli spożywa coś słodkiego co godzinę, to właściwie te kwasy wciąż są produkowane, a ślina nie ma szansy na to, by wyrównać te drobne uszkodzenia, które powstały - tłumaczy prof. Dorota Olczak-Kowalczyk.

Zobacz też >>> Nadchodzi prawdziwa inwazja... myszy i kleszczy. Zobacz, co Ci grozi!

Problem leży u podstaw. Po prostu nie wiemy jak dbać o zdrowie jamy ustnej. 

- Jeżeli ktoś siedzi bardzo długo przed komputerem, je, pije, a później jeszcze- bo np. robi to w nocy - nie wyszczotkuje zębów... to już na pewno będzie te próchnicę miał - tłumaczy profesor Olczak-Kowalczyk. 

Wyniki badań wskazują także, że Ci którzy spędzają długie godziny przed komputerem rzadziej używają nici dentystycznych i często nie myją zębów przed snem.​

Tematowi przyjrzał się reporter ESKA Warszawa, Szymon Kępka. Posłuchaj jego materiału:

Autor: Adrianna Gorzka, ESKA INFO Warszawa

Koniecznie sprawdź:

>>> Faszyn from Raszyn czyli moda z polskich ulic. Nie uwierzycie, że wyszli tak na miasto! [ZDJĘCIA]

>>> Kraków: Nadchodzi komunikacyjny dramat. Remont Królewskiej i Krakowskiej to nie wszystko! [ROZKŁADY JAZDY, INFORMATOR]