Spór z zakonnikami o tereny na Zakrzówku. Salwatorianie mogą żądać odszkodowania

i

Autor: Senlay/cc0/pixabay, Orchi/CC BY-SA 3.0/wikipedia, CC0 Na terenach należących do salwatorianów siedliska ma zagrożony wyginięciem gniewosz plamisty.

Ekolodzy kontra duchowni

Spór z zakonnikami o tereny na Zakrzówku. Salwatorianie mogą żądać odszkodowania

2024-07-18 12:23

Plany poszerzenia użytku ekologicznego na Zakrzówku budzą sprzeciw zakonu salwatorianów, którzy mają tam nieruchomości. - Będziemy składać skargę do sądu na ten dokument, bądź występować do gminy o odszkodowanie - mówi w rozmowie z Love Kraków mec. Michał Wojtyczek, prawnik reprezentujący zakonników. Przypomnijmy, że 1,5 roku temu salwatorianie sprzedali miastu park Jalu Kurka za prawie 11 mln zł.

Ekolodzy kontra zakonnicy. Spór o rozszerzenie użytku ekologicznego na Zakrzówku

Rada miejska w Krakowie chciałaby poszerzenia użytku ekologicznego na Zakrzówku. Autorzy tego pomysłu wskazują, że na tych terenach bytują zagrożone wyginięciem gniewosze plamiste. Jak podaje portal Love Kraków, cztery z sześciu działek, o które ma zostać poszerzony użytek ekologiczny należy jednak do zakonu salwatorianów. Duchowni nie chcą się zgodzić na ustanowienie użytku na ich działkach. 

Mocne słowa Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na pogrzebie Jerzego Stuhra w Krakowie

Swój sprzeciw argumentują między innymi treścią uchwalonego kilka lat temu przez radę miejską planu zagospodarowania przestrzennego. Plan zezwala na powstanie w tamtym miejscu wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej. Wówczas samorządowcy nie przejmowali się koniecznością ochrony zagrożonych gatunków. Salwatorianie nie wykluczają wystąpienia do miasta o odszkodowanie w przypadku rozszerzenia użytku ekologicznego.

- Będziemy składać skargę do sądu na ten dokument, bądź występować do gminy o odszkodowanie - mówi w rozmowie z Love Kraków mec. Michał Wojtyczek, prawnik reprezentujący zakonników. Poniżej dalsza część artykułu.

Najlepsze szkoły średnie w Krakowie. Tam maturę zdali wszyscy

Kraków kupił od salwatorianów park Jalu Kurka

Spór o użytek ekologiczny na Zakrzówku nie jest pierwszym konfliktem krakowskiego samorządu z zakonem salwatorianów. Przez dłuższy czas władze miejskie nie mogły się dogadać z duchownymi w sprawie parku Jalu Kurka. Ostatecznie w 2022 r. władze Krakowa wykupiły za blisko 11 mln zł od zakonu salwatorianów park Jalu Kurka, zlokalizowany w centrum miasta. Teren zielony o powierzchni około 1,7 hektara, przez kilkanaście lat nie był dostępny dla mieszkańców. 

Park Jalu Kurka początkowo stanowił ogród Pałacu Montelupich, a następnie stał się własnością rodziny Tarnowskich. Stanisław Tarnowski po przebudowaniu pałacu przekazał miastu ogród pałacowy do użytku publicznego przez wszystkich mieszkańców. W dwudziestoleciu międzywojennym rodzina Tarnowskich została wywłaszczona z tych terenów, które przekazano zakonowi salwatorianów. W okresie PRL państwo odebrało park duchownym i ponownie udostępniło go do powszechnego użytku. Nieruchomość kolejny raz trafiła do salwatorianów na mocy decyzji komisji majątkowej, która powstała po 1989 roku. Park nosi imię Jalu Kurka (Franciszka Kurka), urodzonego w Krakowie poety i prozaika, przedstawiciela tzw. Awangardy Krakowskiej.

Sonda
Czy Kraków jest dobrym miejscem do życia?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki