PArk Jalu Kurka

i

Autor: Zygmunt Put/wikipedia.org

Umowa została podpisana

Kraków kupił park Jalu Kurka od zakonników. Cena zwala z nóg

2022-12-14 13:53

Park Jalu Kurka wreszcie został przejęty przez miasto Kraków. Nie było jednak o to łatwo, ponieważ nieruchomość należąca do zakonu salwatorianów kosztowała prawie 11 milionów złotych. Wcześniej duchowni musieli uzyskać zgodę Watykanu na sprzedaż parku. Negocjacje w sprawie przejęcia terenów trwały od 2017 roku.

Park Jalu Kurka własnością miasta Krakowa. Cena zwala z nóg

Władze Krakowa wykupiły za blisko 11 mln zł od zakonu salwatorianów park Jalu Kurka w centrum miasta. Teren zielony o powierzchni około 1,7 hektara, który od kilkunastu lat nie był dostępny dla mieszkańców, po doposażeniu ma stać się zieloną enklawą i miejscem spacerowym. Umowa między miastem a duchownymi dotyczyła również ustanowienia służebności drogowej na części sąsiedniej działki. Na sprzedaż parku salwatorianie musieli uzyskać zgodę Watykanu. - Po długich, trwających kilka lat negocjacjach doszliśmy do porozumienia. Teraz przed nami kwestia uporządkowania i doposażenia parku, tak by po przeszło 15 latach to miejsce ponownie było przyjazną zieloną enklawą i idealnym miejscem do spacerów dla okolicznych mieszkańców – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jak przypomina PAP, rozmowy z Towarzystwem Boskiego Zbawiciela – prowincją polską salwatorian ws. przywrócenie mieszkańcom parku Jalu Kurka trwały od 2017 roku. Starania te miały na celu uregulowanie stanu prawnego parku, stanowiącego własność zakonu. Początkowo właściciel wyrażał wolę wydzierżawienia miastu za „symboliczną złotówkę” tej działki, w międzyczasie pojawiały się propozycje zamiany parku na teren znajdujący się w zasobie gminnym. Ostatecznie jednak przedstawiciele zakonu zdecydowali się na sprzedaż nieruchomości.

Historia parku Jalu Kurka. Jak trafił w ręce zakonników?

Park Jalu Kurka początkowo stanowił ogród Pałacu Montelupich, a następnie stał się własnością rodziny Tarnowskich. Stanisław Tarnowski po przebudowaniu pałacu przekazał miastu ogród pałacowy do użytku publicznego przez wszystkich mieszkańców. W dwudziestoleciu międzywojennym rodzina Tarnowskich została wywłaszczona z tych terenów, które przekazano zakonowi salwatorianów. W okresie PRL państwo odebrało park duchownym i ponownie udostępniło go do powszechnego użytku. Nieruchomość kolejny raz trafiła do salwatorianów na mocy decyzji komisji majątkowej, która powstała po 1989 roku. Park nosi imię Jalu Kurka (Franciszka Kurka), urodzonego w Krakowie poety i prozaika, przedstawiciela tzw. Awangardy Krakowskiej.

Sonda
Czy Kraków jest dobrym miejscem do życia?
Narkotyki i ugodzenie nożem. Masowe kontrole taksówkarzy "na aplikację" w Krakowie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki