Święcenie pokarmów na krakowskim Rynku Głównym. Kiedy się odbędzie?

i

Autor: Emilia_Baczynska/cc0/pixabay Koszyczek wielkanocny / zdjęcie ilustracyjne.

Wielkanoc

Święcenie pokarmów na krakowskim Rynku Głównym. Kiedy się odbędzie?

2023-04-08 5:00

Wielka Sobota to dzień, w którym tradycyjnie święci się koszyczki z pokarmami na Wielkanoc. Ze święconką będzie może przyjść na krakowski Rynek Główny, gdzie pokarmy pobłogosławi abp Marek Jędraszewski. Oprócz metropolity krakowskiego w spotkaniu weźmie udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz wiceprzewodniczący rady miejskiej Michał Drewnicki.

Kraków. Święcenie pokarmów na Rynku Głównym. Koszyczki pobłogosławi abp Jędraszewski

W Wielką Sobotę wierni tradycyjnie święcą pokarmy, które trafiają następnie na wielkanocny stół. W koszyczku powinniśmy mieć między innymi jajka, sól, chleb i wędlinę. Każdy z tych pokarmów ma swoją symbolikę, którą tłumaczy kapłan podczas błogosławieństwa. Święcenie pokarmów odbędzie się również na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie stanie się elementem trwającego jarmarku wielkanocnego. Pokarmy poświęci metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Początek uroczystości o godz. 11.00. W spotkaniu wezmą też udział między innymi: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz wiceprzewodniczący rady miejskiej Michał Drewnicki. Przedstawiciele samorządu złożą mieszkańcom miasta świąteczne życzenia.

Spotkanie z udziałem włodarzy miasta i przedstawicieli kościoła krakowskiego planowane jest w zmienionej względem minionych lat formule. Dramatyczne wydarzenia za naszą wschodnią granicą spowodowały, że w tym roku Wielkanoc będzie czasem szczególnie wyjątkowym. Mimo wielu przeciwności i trudów, tak jak i dawniej odbędzie się spotkanie z mieszkańcami Krakowa przy święceniu wielkanocnych koszyczków. Z oczywistych względów przebiegnie w skromniejszej formule - wyjaśnia krakowski magistrat.

Sonda
Chodzisz ze święconką do kościoła w Wielkanoc?
Młodzi kibole zatrzymani z hurtową ilością narkotyków. Mieli też miecz samurajski