Tatry. Nadal nie odnaleziono zaginionego turysty. W sobotę TOPR wznowi poszukiwania

2022-01-14 20:34
TOPR
Autor: Wojciech Basałygo/SE

Mimo trwającej drugi dzień akcji poszukiwawczej, ratownikom górskim z TOPR oraz słowackiej Horskiej Zachrannej Slużby (HZS) nie udało się odnaleźć 59-letniego turysty, który zaginął w środę w rejonie granicznej grani Tatr Zachodnich. Akcja ma być kontynuowana w sobotę.

W piątkowych działaniach brało udział kilkunastu ratowników TOPR oraz 23 zawodowych i ochotniczych ratowników słowackiej HZS. Telefon poszukiwanego logował się w słowackiej sieci, dlatego rozpoczęto poszukiwania również po południowej stronie gór. Słowaccy ratownicy poinformowali, że w piątek ich działania skupiły się na obszarze głównej grani grzbietu i końcowe rejony Dolin Jamnickiej, Raczkowej, Bystrej i Kamienistej.

Czytaj też: Czarna seria w górach: Andrzej zaginął w Tatrach, szuka go TOPR

59-latek w środę rano wyszedł w góry z zamiarem przejścia graniczną granią Tatr Zachodnich. Według informacji ratowników, miał poruszać się niebieskim i czerwonym szlakiem od Grzesia w kierunku Starorobociańskiego Wierchu. Poszukiwany miał założone raki i najprawdopodobniej posiadał kijki trekkingowe. Ratownicy górscy proszą o kontakt osoby, które w środę widziały mężczyznę na tym szlaku.

Jak informuje TOPR, poszukiwany turysta to Andrzej Śmietana lat 59. Na nogach miał raki, posiadał prawdopodobnie kijki trekingowe. Miał się udać na grań od Grzesia do Starorobociańskiego Wierchu.

W Tatrach panują bardzo trudne warunki turystyczne. Od tygodnia trwa czarna seria wypadków w górach. W piątek doszło do kolejnego groźnego wypadku. Na szlaku na Rysy turysta ześlizgnął się i spadł po zalodzonym zboczu ok. 150 m. Mężczyzna z urazem głowy został przetransportowany śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala. Czytaj też: Gwałtowna zmiana pogody w Tatrach! Najpierw mróz, potem duże ocieplenie

Groby licealistów, których zabiła lawina i tragiczna śmierć TOPR-owców. Niezapomniani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE