Trujące powietrze w Małopolsce. W tych miastach lepiej nie oddychać bez maski

2021-12-09 9:44
Trujące powietrze w Małopolsce. W tych miastach lepiej nie oddychać bez maski
Autor: chervinskiiivan/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Polski Alarm Smogowy opublikował ranking miejscowości, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Niestety małopolskie miasta znajdują się w ścisłej czołówce zestawienia. Najgorsza sytuacja panuje w Nowym Targu, gdzie stężenie szkodliwych i rakotwórczych substancji w powietrzu wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy.

Nowy Targ z najgorszym powietrzem w całej Unii Europejskiej

Polski Alarm Smogowy opublikował swój coroczny raport dotyczący stanu powietrza w naszym kraju. Niestety w czołówce zestawienia miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem znajduje się aż dziesięć małopolskich miast, a bezapelacyjnym zwycięzcą niechlubnego rankingu okazał się Nowy Targ. Według danych za 2020 rok, średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu w Nowym Targu wyniosło 18 ng/m3. To znaczy, że norma obowiązująca w naszym kraju (1 ng/m3) została przekroczona aż osiemnastokrotnie, a standardy jakości powietrza w Polsce są i tak dużo niższe od norm wyznaczonych przez Światową Organizację Zdrowia. Na trzecim miejscu w tym rankingu znalazł się Nowy Sącz, a tuż za nim Sucha Beskidzka, posiadająca status uzdrowiska Rabka-Zdrój oraz Tuchów. 

PRZECZYTAJ: Tragiczny pożar w Krakowie. Nie żyje poszkodowany mężczyzna

Równie źle wyglądają dwa kolejne zestawienia przygotowane przez Polski Alarm Smogowy i dotyczące stężenia pyłu PM 10 oraz liczby dni smogowych. W Nowym Targu średnioroczne stężenie PM 10 wyniosło 42 ug/m3, co oznacza prawie trzykrotne przekroczenie normy wyznaczonej przez Światową Organizację Zdrowia. Niewiele lepiej pod tym względem jest w Nowym Sączu, Skawinie, Suchej Beskidzkiej, Oświęcimiu czy Zabierzowie. Liczba dni smogowych w Nowym Targu wyniosła 90 (krajowa norma to 35), w Suchej Beskidzkiej 72, w Nowym Sączu 71, w Zabierzowie 67, a w Oświęcimiu 65. Takie wyniki sprawiły, że Nowy Targ został uznany miastem z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej!

ZOBACZ: Gerard Wolski, znany antyszczepionkowiec z Zakopanego, walczy z COVID-19. Opisał horror!

- Odkąd zaczęliśmy analizować wyniki pomiarów i publikować rankingi smogowych liderów nie było sytuacji, w której jedno miasto wygrało we wszystkich kategoriach. Ta sytuacja zmieniła się w najnowszym rankingu. Zarówno średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) wywindowało podhalański Nowy Targ na pozycję niekwestionowanego smogowego lidera. Nasz ranking nie zachęca do odwiedzin tego miasta. Co więcej, od 2016 roku, czyli odkąd rozpoczęto pomiary benzo(a)pirenu w Nowym Targu, stężenie tego rakotwórczego zanieczyszczenia wzrasta z roku na rok. Według pomiarów PMŚ stężenie BAP w 2016 wynosiło 8 ng/m3, w 2017 r. już 15 ng/m3, a od 2018 utrzymuje się wokół 18 ng/m3. To 1800% dopuszczalnej w Polsce normy! - powiedział Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Sonda
Czy przez smog Twój organizm czuje się gorzej?
Jasnowidz Jackowski szokuje w przepowiedni. Co nam grozi?!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE