Kraków

i

Autor: Shutterstock

wyniki wyborów 2024

Układ sił w Radzie Miasta Krakowa. Kto ma większość?

2024-04-16 13:24

Już w najbliższą niedzielę mieszkańcy Krakowa wezmą udział w drugiej turze wyborów prezydenckich. Kto zastąpi Jacka Majchrowskiego, który rządził tym miastem od 2002 roku? Walczyć o to będzie Aleksander Miszalski i Łukasz Gibała. Tego pierwszego wspiera Koalicja Obywatelska, drugi oficjalnie popiera jedynie partia Razem. Z kim będzie współpracować przyszły prezydent Krakowa? Kto uzyskał w wyborach do Rady Miasta najwięcej mandatów?

II tura w Krakowie

Aleksander Miszalski w pierwszej turze wyborów zdobył ponad 37 procent głosów, a radny, przedsiębiorca, aktywista miejski i lider stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców Łukasz Gibała – blisko 27 procent.

Zobacz: Ujawniono, ile zarobił pełnomocnik Ziobry i jego kancelaria w latach rządów PiS. Ogromna kwota, szczęka opada!

Łukasz Gibała po raz trzeci startuje w wyborach na prezydenta Krakowa. Po raz pierwszy jednak walczy o zwycięstwo w drugiej turze. Wcześniej ta sztuka mu się nie udawała. Z kolei Aleksander Miszalski po raz pierwszy ubiega się o prezydenturę w Krakowie. Jest posłem Platformy Obywatelskiej i szefem jej małopolskich struktur.

Wyniki do Rady Miasta

Koalicja Obywatelska zdobyła bezwzględną większość w Radzie Miasta Krakowa, zostawiając w tyle dwóch największych konkurentów: Prawo i Sprawiedliwość oraz Kraków dla Mieszkańców Łukasza Gibały. KO uzyskała 40 proc. głosów i zarazem aż 24 z 43 mandatów. PiS wprowadziło 12 swoich radnych, a ugrupowanie starającego się o prezydenturę Gibały - siedmioro.

Co ciekawe, w nowej radzie nie będzie przedstawicieli obecnego obozu Jacka Majchrowskiego, który po niemal 22 latach kończy sprawowanie funkcji prezydenta Krakowa.

Sprawdź: Pilna konferencja Kaczyńskiego. Kto jeszcze weźmie udział?

Bez powodzenia o miejsce w miejskiej radzie ubiegali się też kandydaci z: KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, KWW Rafała Komarewicza Kraków Trzecia Droga, KWW Zjednoczeni dla Krakowa Adama Hareńczyka, KWW Stanisława Mazura.

Galeria poniżej: Debata. Walka o Kraków

Sonda
Czy uczestniczysz we wszystkich wyborach samorządowych?
Debata "Wybory samorządowe. Walka o Kraków". Mocna wymiana zdań i cięte riposty
Źródło: Układ sił w Radzie Miasta Krakowa. Kto ma większość?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki