W Tatrach spadł śnieg! Przymrozki i huraganowy wiatr na szczytach

i

Autor: Jerzy Opioła/CC BY-SA 4.0/wikipedia Na Łomnicy panują już zimowe warunki atmosferyczne. Spadł śnieg, wieje silny wiatr, a temperatura wyniosła w nocy minus 6 st. Celsjusza.

TPN ostrzega turystów

Załamanie pogody w Tatrach! Śnieg, przymrozki i huraganowy wiatr na szczytach

2022-09-12 10:25

W nocy z niedzieli na poniedziałek (11/12 września) w Tatrach Wysokich spadł śnieg. Zaśnieżone szczyty można było dojrzeć z Zakopanego w poniedziałkowy poranek. Jak podaje PAP, na Łomnicy temperatura spadła do minus 6 stopni Celsjusza, a wiatr wiał z prędkością ponad 100 km/h. Pracownicy TPN przestrzegają turystów przed lekceważeniem warunków atmosferycznych.

W Tatrach spadł śnieg. Na Łomnicy minus 6 st. Celsjusza i huraganowy wiatr

Mimo ciągle trwającego kalendarzowego lata, w Tatrach Wysokich panują już warunki typowe dla zimy. W nocy z niedzieli na poniedziałek (11/12 września) na wysokości ponad 2500 metrów n.p.m. spadł śnieg. Jak podaje PAP, zaprószone białym puchem szczyty były widziane w Zakopanem podczas porannych przejaśnień. Na Łomnicy temperatura spadła do minus 6 st. Celsjusza, a wiatr wiał z prędkością ponad 100 km/h.

- W kalendarzu wciąż mamy lato, lecz za oknem coraz niższe temperatury. Śnieg pojawił się co prawda bardzo wysoko, ale przypomniał nam o wyciągnięciu cieplejszych ubrań z szafy – powiedział PAP przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

PRZECZYTAJ: Łukasz Wantuch chce zablokować koncert Rogera Watersa w Krakowie! "Jawny poplecznik Putina"

Kraków: budują tramwaj na Górkę Narodową dosłownie "pod nosem" mieszkańców bloku ul. Pachońskiego

TPN przestrzega turystów przed warunkami atmosferycznymi

Pracownicy TPN przestrzegają turystów przed panującymi obecnie warunkami atmosferycznymi. Wybierając się w wyższe partie gór trzeba odpowiednio się ubrać. Ciepła kurtka, czapka, rękawiczki, ocieplane spodnie to już obowiązkowy ubiór turysty o tej porze roku. Do plecaka warto też spakować latarkę czołową, ponieważ dzień jest coraz krótszy. W góry warto też zabrać termos z gorącą herbatą.

W godzinach porannych na tatrzańskich szlakach należy spodziewać się przymrozków, które po północnej stronie, w miejscach zacienionych, mogą się utrzymywać cały dzień. Szczególną ostrożność należy zachować przy ciekach wodnych, gdzie mogą pojawić się oblodzenia. Warto na górską wyprawę zabrać raczki turystyczne, które w razie oblodzenia mogą poprawić komfort wędrówki.

Sonda
Lubisz jeździć w polskie Tatry?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany