Wybory 2020: Głosowanie korespondencyjne w drugiej turze. Co trzeba zrobić?

2020-06-29 13:44 AC
Wybory 2020: Głosowanie korespondencyjne w drugiej turze. Co trzeba zrobić?
Autor: Amadeusz Calik Wybory 2020: Głosowanie korespondencyjne w drugiej turze. Co trzeba zrobić?

Przed nami druga tura wyborów prezydenckich 2020, która odbędzie się już za dwa tygodnie - w niedzielę, 12 lipca. Głosowanie odbędzie się w sposób hybrydowy - zarówno tradycyjnie w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie. Jak zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego? Kiedy upływają ustawowe terminy?

Głosowanie korespondencyjne w drugiej turze

Nowi wyborcy, którzy chcą zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego, mają niewiele czasu. Jeżeli przebywamy za granicą, wniosek należy zgłosić do 29 czerwca do północy, z kolei wyborcy w Polsce, którzy chcą zagłosować korespondencyjnie mają na to czas do wtorku, 30 czerwca do północy.

Konieczność taka spoczywa jedynie na osobach, które w czasie pierwszej tury wyborów prezydenckich 2020, nie zgłosiły zamiaru głosowania korespondencyjnego. To oznacza, że jeśli głosowaliśmy "pocztowo" już w pierwszej turze, to pakiet wyborczy otrzymamy także przed drugą turą, bez konieczności składania dodatkowych dokumentów.

Głosowanie korespondencyjne - jak otrzymać pakiet wyborczy?

Do głosowania korespondencyjnego za granicą można zgłosić się za pomocą portalu ewybory.msz.gov.pl, pocztą elektroniczną, ustnie, pisemnie lub telefaksem - maksymalnie do 29 czerwca do północy. Osoby przebywające w kraju mają na to dokładnie 24 godziny więcej.

Wyjątkiem są osoby, które zostaną skierowane na kwarantannę lub izolację - te mają czas do 7 lipca. Jeśli zostaniemy poddani kwarantannie po 7 lipca, będziemy mogli zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego do 10 lipca.

Tak wygląda dezynfekcja po wyborach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj