Szkoła

i

Autor: Freepik/Zrzut ekranu/Facebook/Protest z Wykrzyknikiem

SZKOŁA

Skandaliczne słowa w podręczniku do religii. "Wolę umrzeć, niż zgrzeszyć"

2023-09-11 10:44

Podręcznik do nauki religii dla uczniów szkół podstawowych jednym zdaniem wywołał burzę w internecie. Chodzi o książkę opublikowaną przez Wydawnictwo WAM z Krakowa, w której można przeczytać słowa „Wolę umrzeć, niż zgrzeszyć". Środowiska działające na rzecz prewencji suicydalnej domagają się usunięcia powyższego fragmentu.

Wydawnictwo WAM. Podręcznik do religii oburzył internautów i ekspertów

Podręcznik do nauki religii skierowany do uczniów trzecich klas szkół podstawowych wywołał w sieci niemałe oburzenie. Chodzi o książkę opublikowaną przez Wydawnictwo WAM z Krakowa zatytułowaną „Jezu, czekamy na Ciebie”.  Na kartach repetytorium pojawia się zdanie „Wolę umrzeć, niż zgrzeszyć”. Słowa wywołały niemałe poruszenie wśród internautów, ale także w środowisku działającym na rzecz prewencji suicydalnej.

Trzynaście podmiotów, m.in. Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom, Fundacja Growspace, Wolna Szkoła, Instytut Równości czy Kampania Prawdy wydały wspólne oświadczenie dotyczące treści podręcznika do religii Wydawnictwa WAM.

My, osoby aktywistyczne oraz zrzeszone w organizacjach tworzących koalicję “TAK dla prewencji suicydalnej”, wyrażamy oburzenie związane z umieszczeniem w podręczniku do religii do klasy 3 szkoły podstawowej słów “Wolę umrzeć, niż zgrzeszyć” jako postanowienia podjętego przed przystąpieniem do sakramentu komunii – czytamy we wpisie umieszczonym na profilu Protest z Wykrzyknikiem na portalu Facebook.

Autorzy apelu donoszą, że obecnie trwają zmagania z falą prób samobójczych, które podejmują już nawet dzieci młodsze niż te, do których skierowany jest podręcznik WAM.

Wiele z nich postanowiło targnąć się na własne życie w wyniku doświadczanego latami niezrozumienia, osamotnienia, życia w poczuciu niezawinionej winy i pozostawieniu samemu sobie z własnymi problemami, także związanymi ze swoim zdrowiem psychicznym – piszą autorzy apelu.

Aktywiści zauważają, że zdanie „Wolę umrzeć, niż zgrzeszyć” może bardzo mocno wbić się w psychikę dzieci i spowodować m.in. problemy z samoakceptacją.

Prezentowanie tak radykalnych haseł dzieciom, które świat wciąż odbierają bardzo dosłownie, budzi rażące wątpliwości wobec przygotowania pedagogicznego autorów podręcznika. Żądamy od wydawnictwa podjęcia natychmiastowych kroków mających na celu usunięcie tych słów z podręcznika – czytamy.

Sprawę skomentował prezes Ordo Iuris, Jerzy Kwaśniewski.

Heroizm cnót jako model wychowawczy i obywatelski. Tak to właśnie powinno wyglądać w edukacji. Zabawne jest to oburzenie wobec jednej z zasad założycielskich naszej kultury – napisał Kwaśniewski w serwisie X.

Gdzie na jednodniowy wypad z psem za miasto? Stworzyliśmy listę najpiękniejszych miejsc pod Krakowem

Krzysztof Bosak - Debata Najważniejsze wybory
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany