Tak wygląda pianka, stworzona po części z oleju posmażalniczego

i

Autor: Ewa Sas, Radio Eska Tak wygląda pianka, stworzona po części z oleju posmażalniczego

Z fast foodu prosto na rynek budowlany! Niezwykłe odkrycie pracownicy Politechniki Krakowskiej [AUDIO]

2019-02-07 23:50

Pracownica Politechniki Krakowskiej odkryła zaskakujące zastosowanie dla oleju po frytkach! Jak się okazuje - ten składnik doskonale nadaje się do wytwarzania pianki budowlanej. 

Olej po smażeniu frytek to kłopotliwy odpad. Zwykle wylewamy go do zlewu, lecz z czasem zatyka on odpływ. Podobnie było w domu u Marii Kurańskiej, która na co dzień pracuje na Politechnice Krakowskiej. 

Czytaj też >>> Zaginął 23-letni Michał Mateszew z Krakowa. Policja prosi o pomoc! [ZDJĘCIA]

- Była taka sytuacja, gdzie mąż próbował wylać olej do kranu. Ja ten odpad zebrałam i zbadałam w laboratorium. Okazało się, że można go przekształcić w odpowiedni składnik do syntezy materiałów polimerowych - mówi Kurańska, A właśnie z takich materiałów robiona jest chociażby pianka budowlana.

ZOBACZ WIDEO:

Polska musi teraz spełniać dyrektywy unijne o gospodarce o obiegu zamkniętym, gdzie odpady powinny być surowcami do ponownego wykorzystania. Dlatego wykorzystanie tzw frytury na rynku budowlanym może być niemałym przełomem.

Czytaj też >>> Kraków: Pomylił policjantów... z dilerami narkotyków!

Naukowczyni zapewnia też, że nie grozi nam zapach rodem z fast foodu, gdyż w trakcie syntezy chemicznej dodawane są odpowiednie składniki, które ten zapach zabijają. A pianka budowlana to nie jedyne zastosowanie, gdzie sprawdzi się olej posmażalniczy. - To także styropian czy wełna mineralna - wymienia Maria Kurańska.

Do tej pory olej posmażalniczy był przetwarzany na paliwa biodiesel. Jednak tego rodzaju napęd jest coraz mniej popularny w motoryzacji.

Posłuchaj wywiadu z Marią Kurańską z Politechniki Krakowskiej:

Czytaj też:

>>> Kraków: Andrzej Duda robi zakupy w hipermarkecie. To nagranie podbija internet!

>>> Kraków: Agresywna pasażerka wyzywała ludzi w tramwaju. "Do grobu k**** debilu" [WIDEO]

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany