Zagrożenie lawinowe w Tatrach! Śnieg zasypał Kasprowy Wierch

i

Autor: Jerzy Opioła/CC BY-SA 3.0/wikipedia Po ostatnich opadach śniegu, na Kasprowym Wierchu zalega już około 30 cm białego puchu.

Zimowa aura w górach

Zagrożenie lawinowe w Tatrach! Śnieg zasypał Kasprowy Wierch

2022-09-21 13:17

Intensywne opady śniegu w Tatrach! Na Kasprowym Wierchu zalega już 30-centymetrowa warstwa białego puchu. Ze względu na potencjalne zagrożenie, TOPR wprowadził pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Turyści powinni zachować szczególną ostrożność zwłaszcza na stokach bardzo stromych lub ekstremalnych.

W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. TOPR ostrzega turystów

W Tatrach panują już prawdziwie zimowe warunki pogodowe. Intensywne opady śniegu sprawiły, że na Kasprowym Wierchu zalega około 30-centymetrowa warstwa białego puchu. Bajkowa sceneria z pewnością zachęci turystów do wycieczek w Tatry, jednak muszą oni pamiętać o niebezpieczeństwie związanym z opadami śniegu. TOPR wprowadził pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Obecnie obowiązuje on do środy (21 września) godz. 20.00, jednak prognozy pogody wskazują na to, że zagrożenie utrzyma się przez następne dni.

Zgodnie z komunikatem TOPR, należy zachować szczególną ostrożność na stromych, trawiastych zboczach oraz na płytowych formacjach skalnych. Prognozowane są kolejne opady śniegu, które mogą utrzymać lub nawet zwiększyć powstałe zagrożenie lawinowe.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo. 

PRZECZYTAJ: Czy będą białe święta w 2022 roku? Modele pogodowe IMGW rozwiewają wątpliwości. Oto prognoza długoterminowa na grudzień 2022

ZAPADNIĘTY CMENTARZ W TRZEBINI

Co oznacza pierwszy stopień zagrożenia lawinowego?

Skala zagrożenia lawinowego liczy pięć stopni. Pierwszy z nich oznacza, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Na ogół panują dogodne warunki. Należy jednak zachować szczególną ostrożność na stokach bardzo stromych lub ekstremalnych.

Sonda
Czy tęsknisz za śniegiem i zimą?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE