Tortury w więzieniu w Barczewie

i

Autor: Shutterstock Tortury w więzieniu w Barczewie?! Tak wynika z kontroli przeprowadzonej jesienią 2022 r.

Piekło więźniów w Barczewie?!

Barczewo. Tortury w więzieniu?! Bicie, duszenie i podtapianie więźniów. Szokujące szczegóły!

2023-02-01 7:36

Szokujący raport na temat funkcjonowania Zakładu Karnego w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie). W więzieniu mieszczącym się pod Olsztynem miało dochodzić do skandalicznego traktowania więźniów. Niezapowiedziana kontrola sprzed kilku miesięcy wykazała, że osadzeni są bici, obrażani, zastraszani, a nawet podtapiani w niemonitorowanych pomieszczeniach. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich mówi o "historii bez precedensu". Sprawa trafiła do olsztyńskiej prokuratury.

Piekło więźniów w Barczewie? Szokujące wyniki kontroli. Osadzeni mieli być torturowani

Jak wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna", w zakładzie w Barczewie od 17 do 20 października 2022 r. przeprowadzona została niezapowiedziana kontrola w ramach Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur działającego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. – W wydanym w styczniu raporcie czytamy, że delegacja KMPT ustaliła, że w więzieniu dochodzi do aktów przemocy ze strony niektórych funkcjonariuszy względem osadzonych, w tym do tortur, nieludzkiego i poniżającego traktowania – pisze "DGP". Szczegóły zawarte w raporcie są przerażające. W cytowanym przez dziennik raporcie zapisano, że "osadzeni są wyciągani z celi, doprowadzani do pomieszczeń niemonitorowanych, gdzie następnie są bici, obrażani, zastraszani, podduszani, a nawet podtapiani (tzw. waterboarding)". – W niektórych przypadkach funkcjonariusze zakładają więźniom na głowę czarny worek lub mokry ręcznik. W Zakładzie panuje ostry reżim i dyscyplina, która zdaniem delegacji KMPT utrzymywana jest w nieformalny sposób. Od 2021 r. nie stosowano bowiem żadnych środków przymusu bezpośredniego, co jest również wyjątkiem, jeśli chodzi o tego typu jednostki – czytamy w raporcie.Delegacja KMPT zdobyła również informację o tym, że jeden z osadzonych został pobity przez funkcjonariuszy Służby Więziennej. Od tragedii dzielił krok. U pobitego doszło do zatrzymania akcji serca.Nie wezwano pogotowia, funkcjonariusze samodzielnie reanimowali więźnia, ostatecznie przywracając jego czynności życiowe. Ale to nie wszystko. Z materiału zebranego przez przedstawicieli KMPT wynika, że na kilka dni przed wizytacją tortury odbywały się w obecności ratownika medycznego – podaje dziennik.

Tortury w więzieniu w Barczewie. Prokuratura prowadzi śledztwo. Nikomu nie postawiono zarzutów

"DGP" podał, że RPO w listopadzie 2022 r. skierował do Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ w Olsztynie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy działu ochrony Zakładu Karnego w Barczewie, pobicia i znęcania się nad osobą pozbawioną wolności. – Śledztwo w sprawie znęcania się psychicznego i fizycznego ze szczególnym okrucieństwem przez funkcjonariuszy publicznych Służby Więziennej jest w toku. Analizowana jest dokumentacja medyczna oraz przesłuchiwani są świadkowie. Na ten moment postępowania są w fazie in rem, co oznacza, że nikomu nie przedstawiono jeszcze zarzutów – powiedział w rozmowie z dziennikiem Daniel Brodowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. Według gazety postępowanie wyjaśniające w tej sprawie zlecił również dyrektor generalny Służby Więziennej.

"To historia bez precedensu"

Zastępca RPO prof. Wojciech Brzozowski powiedział "DGP", że zakład karny w Barczewie jest przypadkiem szczególnym, jeśli chodzi o ciężar ujawnionych naruszeń. – To historia bez precedensu w całym dotychczasowym doświadczeniu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur – stwierdził. – Biuro RPO nie ma oczywiście własnych kompetencji dochodzeniowo-śledczych, ale uważamy, że dowody na stosowanie tortur są bardzo silne, dlatego złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury. Mam nadzieję, że sprawa zostanie oceniona przez niezależny sąd – dodał prof. Brzozowski.

Sonda
Czy znasz kogoś, kto siedzi lub siedział w więzieniu?
Michał Bajor u Jaruzelskiej: jak można NIENAWIDZIĆ ARTYSTY? | Gwiazdozbiór Jaruzelskiej

Czy miłość może przetrwać wyrok?

Posłuchaj prawdziwej historii pary, którą rozdzieliły więzienne kraty!

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki