Grupa Speed

i

Autor: Wojciech Strozyk/Reporter Policjanci z grupy Speed czasem jeżdżą też oznakowanymi samochodami.

Są postrachem piratów drogowych

Jak poznać auta grupy Speed? Ta wiedza uchroni cię przed utratą prawa jazdy

2023-01-31 13:10

Grupa Speed to koszmar dla kierowców z "ciężką nogą". Jej funkcjonariusze tropią piratów drogowych, a ich rozpoznanie nie należy do prostych, ponieważ nie jeżdżą oni radiowozami, jakie można spotkać np. przy okazji kontroli drogówki. Jak poznać auta grupy i Speed i tym samym uniknąć dotkliwych kar i utraty prawa jazdy? Wiedza z dalszej części artykułu uchroni cię przed tym.

Grupa Speed postrachem piratów drogowych

O tym, jak ogromne "żniwo" na drogach zbiera grupa Speed, niech świadczy fakt, że zaledwie jedna jednostka potrafi wystawić ponad 7 tysięcy mandatów rocznie. Takich jednostek jest kilka. Niektórzy kierowcy jeżdżą bezpiecznie, zgodnie z przepisami i to jest najlepsza metoda "walki" z grupą Speed. Są jednak tacy, którzy wypatrują specjalnej jednostki na drogach. Z roku na rok staje się to coraz trudniejsze, ponieważ w policji odchodzi się od standaryzacji w kupowaniu samochodów służbowych. Niegdyś służby mundurowe były wierne jednej marce, więc dość łatwo było zlokalizować grupę Speed wśród tłumu samochodów. Jak więc poznać auta grupy Speed? Niektóre znaki na autach mogą to ułatwić.

Czym jeżdżą policjanci z grupy Speed?

Policjanci z grupy Speed poruszają się przede wszystkim autami marki BMW. Ponadto policjanci jeżdżą też: Skodą Superb, Kią Stinger, Cuprą Formentor, Cuprą Leony czy Renault Megane RS. Takich radiowozów w całej Polsce jest kilkadziesiąt. Tylko niektóre są oznakowane.

Serwis moto.pl wylicza także inne marki aut. – Park samochodowy grupy Speed wygląda dość ciekawie. Bo składają się na niego nie tylko BMW 330i, ale też 280-konny Skody 2.0 TSI, 310-konne Cupry 2.0 TSI czy Stingery napędzany 3.3-litrową V-szóstką o mocy 370 koni – czytamy w artykule.

Co wyróżnia grupę Speed na drodze?

Podpowiedzią w temacie rozpoznania aut marki grupy Speed niech będzie wskazówka moto.pl, dotycząca aut z oficjalnym oznakowaniem. – Najłatwiej jest w przypadku aut posiadających oficjalne znakowania. Te powstają w zgodzie ze standardem - srebrne nadwozie, niebieskie pasy na bokach i masce – czytamy na moto.pl. Znaki charakterystyczne mają też nieoznakowane radiowozy. Kierowcy powinni zwrócić uwagę na wyraźnie widoczny ekran za tylną szybą. Podczas jazdy jest gaszony, ale to na nim pojawia się napis "Stój, policja". Co jeszcze? Uwagę powinna zwrócić kamera zamontowana nad deską rozdzielczą za przednią szybą i czasami niebieskie światła błyskowe zamontowane w grillu. Ponadto za kierownicą nieoznakowanych pojazdów zawsze siedzi umundurowany policjant. W przeciwnym razie nie mogliby zatrzymać pojazdu do kontroli poza terenem zabudowanym. Często policyjna czapka w aucie grupy Speed leży na górnej części konsoli. Kierowca chcący uniknąć kary od grupy Speed powinien też przyjrzeć się, gdy auto "przylepia" się do tyłu auta poprzedzającego. Zachowanie równej odległości przez cały czas pomiaru jest konieczne z uwagi na skuteczność działania policyjnej aparatury.

Sonda
Czy powinny być surowsze kary dla piratów drogowych?
Pirat drogowy w Gliwicach: 31 punktów karnych w dwie minuty

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki