Blacharz-lakiernik - czy to dobry fach?

i

Autor: Pracuj.pl Wielu młodych ludzi, którzy stają przed dylematem wyboru ścieżki życiowej już na etapie szkoły średniej lub branżowej decyduje się na tę drugą.

Blacharz-lakiernik - czy to dobry fach?

2020-03-09 15:30

Wielu młodych ludzi, którzy stają przed dylematem wyboru ścieżki życiowej już na etapie szkoły średniej lub branżowej decyduje się na tę drugą. Daje ona bowiem konkrety fach w ręku i możliwość podjęcia zatrudnienia zaraz po ukończeniu szkoły. Niewątpliwie dobrym pomysłem jest zawód blacharza-lakiernika, który obok mechanika jest bardzo często wybierany, co jednak nie znaczy, że Ci fachowcy są skazani na niebyt. Zapotrzebowanie jest bowiem na tyle duże, że mogą znaleźć zatrudnienie.

Blacharz-lakiernik - charakterystyka zawodu

Im więcej na drogach samochodów, tym więcej pracy ma blacharz-lakiernik, być może to zbyt duże uproszczenie. Jednak jak wynika ze statystyk ilość wypadków, a tym bardziej stłuczek i kolizji wcale nie maleje. W przypadku dwóch ostatnich sporo pracy może mieć blacharz-lakiernik. Zanim mechanik weźmie się za podzespoły, konieczne jest wyprostowanie wszystkich wygiętych elementów i naprawę tych zajętych przez korozję.

Ta ostatnia może wystąpić nawet przy bezwypadkowej jeździe, wszak mają na nią wpływ nie tylko uszkodzenia mechaniczne, ale przede wszystkim czynniki atmosferyczne, zatem blacharz-lakiernik ma pełne ręce roboty. Jak wiadomo polakierowanie jednego elementu do tanich nie należy, tym bardziej lakierowanie i wcześniejsze wyciąganie blachy. Zatem zarobki blacharza-lakiernika mogą być całkiem satysfakcjonujące. Oczywiście zwykle jest tu określona stawka godzinowa, jednak dobry specjalista może zarobić nawet ok. 6 tys. zł, a średnio ok. 4 tys.

Jak zostać blacharzem-lakiernikiem?

Aby zostać blacharzem-lakiernikiem wystarczy skończyć szkołę branżową w tej specjalności, a także odbyć odpowiednią ilość praktyk zakończonych pozytywną oceną. Dużym atutem jest fakt, że można liczyć na możliwość zatrudnienia w miejscu, gdzie odbywa się praktyki bądź przynajmniej dobre referencje. Wtedy zdecydowanie łatwiej znaleźć odpowiednią pracę. Oferty pracy są dostępne na portalach branżowych, ale również na ogólnych, takich jak Pracuj.pl.

Można tam również uzyskać porady w jaki sposób napisać swoje CV, aby zwiększyć szansę na zatrudnienie. Praca blacharza-lakiernika jest pełna wyzwań, zwłaszcza, że bywają przypadki bardzo trudne, a jednak udaje się przywrócić samochód do pełnej sprawności i odpowiedniego stanu. Najlepiej, jeśli blacharz-lakiernik, który chce założyć działalność posiadał jeszcze uprawnienia mechanika lub elektromechanika.

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki