Budowy węzła Olsztyn Śródmieście. Jest decyzja Dyrektora Ochrony Środowiska

2021-07-30 19:52
Węzeł przesiadkowy w Olsztynie
Autor: Urząd Miasta Olsztyna Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną decyzję ws. budowy węzła przesiadkowego Olsztyn Śródmieście.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną decyzję ws. budowy węzła przesiadkowego Olsztyn Śródmieście. Otwiera to drogę do uzyskania nowej decyzji o Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej. Wartość inwestycji to ponad 4,6 mln zł brutto, ale w znacznej części uzyskano jej współfinansowanie unijne w projekcie "Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie - łańcuchy ekomobilności", gdyż teren znajduje się na obszarze już zrealizowanej przebudowy ul. Partyzantów.

- W czwartek przezkazaliśmy wykonawcy plac budowy - mówi Andrzej Karwowski, kierownik Jednostki Realizującej Projekt przebudowy węzła przesiadkowego - Teraz firma Skorłutowski, która będzie realizowała to zadanie, zacznie realizować te roboty, na które mamy pozwolenie w związku z decyzją ZRiD wydaną na przebudowę ulicy Partyzantów. Nie obejmuje to oczywiście prac, które stoją w sprzeczności z innymi decyzjami.

Jednym z elementów docelowych prac będzie rozbiórka ponad 50 garaży i budynków gospodarczych znajdujących się na tym terenie. Roboty będą prowadzone pod nadzorem archeologicznym, bowiem w latach 20. XX wieku mieścił się tam cmentarz ewangelicki. Gdy w 2018 roku, podczas przebudowy ul. Partyzantów odkryto w tym miejscu szczątki ludzkie, miasto zawarło z ze Stowarzyszeniem Święta Warmia i Kościołem Ewangelicko - Augsburskim w Olsztynie porozumienie trójtsronne, w którym zobowiązało się do takiego zagospodarowania tego miejsca które pozwoli na uczytelnienie znajdującego się tu przed laty cmentarza. Luźne szczątki ludzkie, które ewentualnie zostaną tam odnalezione, będą z należytym szacunkiem zgromadzone w zaprojektowany specjalnie w tym celu Pawilonie Pamieci.

Ponadto na tym terenie powstanie Lapidarium oraz specjalne ścianki upamiętniające pochowanych mieszkańców Olsztyna. Nie zabraknie także ławeczek i innej małej architektury. Całość będzie otoczona parkową zielenią. Ponadto projekt przewiduje wybudowanie chodników, oraz kilku miejsc parkingowych, które będą pozwalały na krótkie zatrzymanie w celu odebrania lub przywiezienia na stację podróżnego. To elementy, który każdy będzie mógł zobaczyć gołym okiem. Ale przy okazji tej przebudowy zadbamy także o to, co pod ziemią.

- Istotną dla okolicznych mieszkańców i przedsiębiorców częścią tej inwestycji jest kanalizacja deszczowa, która pozwoli zadbać o to, by w przyszłości nie dochodziło do zalewania okolicznych nieruchomości - dodaje Karwowski.

Źródło: Urząd Miasta Olsztyn

Sosnowiec pamięta o Gierku. Uroczystości 20. rocznicy śmierci
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE