Budżet Olsztyna na 2022 rok. Projekt potwierdza ogromny deficyt

2021-12-06 14:36
Ratusz w Olsztynie
Autor: Urząd Miasta Olsztyna Ratusz w Olsztynie.

Gotowy jest już plan budżetu Olsztyna na 2022 rok. W przyszłorocznym planie finansowym po stronie dochodów zapisano ponad 1,45 mld złotych. Natomiast wydatki zostały określone na poziomie 1,61 mld złotych. Daje to deficyt w wysokości niemal 161,5 mln złotych. 15 grudnia ma odbyć się budżetowa sesja rady miasta.

Co o projekcie budżetu Olsztyna mówi prezydent miasta? - Musieliśmy zmierzyć się z wieloma rozwiązaniami, jakie wprowadza choćby rządowy program Polski Ład. Co ważne, mimo że w najbliższych latach to dopuszczalne, nasze bieżące wydatki nie przekraczają dochodów. Poza tym kolejny raz zmniejszamy dług. To oznacza, że jesteśmy odpowiedzialni i zależy nam na dobru naszego miasta - tłumaczy Piotr Grzymowicz. Wśród największych źródeł dochodu są dotacje i środki zewnętrzne (prawie 429 mln zł), subwencje ogólne z budżetu państwa (317 mln zł) oraz pieniądze z podatków PIT i CIT (301,5 mln zł). Pozycje przy których zapisano największe wydatki to:

  • oświata i edukacyjna opieka wychowawcza (525,7 mln zł),
  • transport i łączność (372,7 mln zł)
  • rodzina, ochrona zdrowia, pomoc i polityka społeczna (248 mln zł).

Podwyżki dla urzędników w Olsztynie

W przyszłym roku pracownicy samorządu dostaną podwyżki. Urzędnicy ratuszowi, pracownicy jednostek podległych miastu oraz administracja placówek edukacyjnych mogą spodziewać się pensji wyższych średnio ok. 300 złotych brutto. Łącznie na ten cel zarezerwowano 15 mln złotych. - Natychmiast przystępujemy do pracy nad tym projektem - powiedział przewodniczący komisji budżetu i finansów olsztyńskiej Rady Miasta, prof. Mirosław Gornowicz. - Już zaplanowaliśmy odpowiednie posiedzenia komisji. Będziemy zajmować się tym dokumentem intensywnie, ale też będziemy pilnować jakości naszej pracy.

Jak podkreślił przewodniczący Gornowicz, jednym z ważniejszych wyznaczników, na podstawie których należy oceniać budżet miasta, jest relacja poziomu zadłużenia do dochodów. W przypadku Olsztyna zakładany dług na koniec następnego roku to 370 mln złotych (w projekcie budżetu 2021 były 422 mln zł), czyli 25,5 proc.

2022. Najważniejsze inwestycje w Olsztynie

- Rosną koszty funkcjonowania samorządu - wskazał przewodniczący Rady Miasta, Robert Szewczyk. - A bez pieniędzy nie ma samorządu. Mimo wszelkich trudności udało się stworzyć w mojej ocenie zrównoważony budżet. To jednocześnie budżet prorozwojowy, inwestycyjny.

Wśród najważniejszych zadań, które będą realizowane w 2022 roku są: przebudowa i rozbudowa Uranii, rozwój transportu zbiorowego, budowa wiaduktu na Tracku, budowa ul. Plażowej i modernizacja odcinka ul. Pstrowskiego oraz budowa budynków socjalnych przy ul. Towarowej.

Sonda
Popieracie Polski Ład?
Super Raport 06.12 (Goście: Leszek Miller - eurodeputowany, były premier oraz Paulina Hennig-Kloska - Polska 2050) Sedno Sprawy: Michał Kołodziejczak
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE