Co wiesz o Olsztynie? Jeśli tu mieszkasz, 8/10 punktów to minimum! [QUIZ]

i

Autor: Unsplash

Sprawdź się!

Co wiesz o Olsztynie? Jeśli tu mieszkasz, 8/10 punktów to minimum! [QUIZ]

2023-09-18 12:31

Olsztyn to stolica i największe miasto woj. warmińsko-mazurskiego. To powinien wiedzieć każdy. Ale czy wiecie, jaka rzeka przepływa przez Olsztyn? Jacy znanie ludzie urodzili się w tym mieście? Tego oraz wielu innych ciekawostek historycznych dowiecie się, rozwiązując nasz quiz. 8/10 punktów to minimum!

Olsztyn to stolica i największe miasto woj. warmińsko-mazurskiego. Pierwsze wzmianki o istnieniu Olsztyna pojawiły się już w XIV wieku! Niemiecka nazwa miejscowości „Allenstein” (pol. „Kamień nad Łyną”) pochodzi od staropruskiej nazwy „Alna” oznaczającej samicę jelenia „łanię”, która z kolei stała się później nazwą rzeki Łyny. Polacy nazywali miejscowość Holstin, a później Olstyn, ale wymawiano tę nazwę tak jak dzisiaj – Olsztyn. Tyle informacji. Reszty dowiecie się sami, rozwiązując nasz quiz!

Co wiesz o Olsztynie? Sprawdź się w quizie

Poniżej znajdziecie quiz, który składa się z dziesięciu pytań. Każde z nich zawiera trzy odpowiedzi, ale tylko jedna z nich jest poprawna. Czy uda wam się zdobyć maksymalną ilość punktów? Nie będzie to proste zadanie, ale trzymamy kciuki!

Co wiesz o Olsztynie? Jeśli tu mieszkasz, 8/10 punktów to minimum! [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
W którym roku Olsztyn uzyskał prawa miejskie?
Władysław Kosiniak-Kamysz: "Słuchanie premiera staje się czynem heroicznym. Dyrdymały i banialuki" [Express Biedrzyckiej]