Do Warmii i Mazur trafi gigantyczna kasa! Co powstanie z europejskich pieniędzy?

Pieniądze
Autor: Pixabay W najbliższych 7 latach na Warmię i Mazury może napłynąć ponad 28,5 mld złotych ze środków unijnych.

W najbliższych 7 latach na Warmię i Mazury może napłynąć ponad 28,5 mld złotych ze środków unijnych. Dzięki europejskim pieniądzom możliwe będą kolejne inwestycje, które zapewnią rozwój regionowi. Chodzi m. in. dokończenie drogi S16 na Mazury i modernizację portu w Elblągu niezbędną po budowie nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki wyjaśnił podczas konferencji prasowej w Olsztynie, że 770 mld zł, które premier Mateusz Morawiecki i rząd PiS wynegocjował w ramach kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, to zarówno środki zasadnicze, jak i pochodzące z Funduszu Odbudowy.

- W perspektywie 7-letniej do naszego województwa może trafić kwota ponad 28,5 mld zł. Od 2004 roku do chwili obecnej na Warmię i Mazury trafiło 39 mld zł. To dużo, ale w ciągu najbliższych 7 lat mamy możliwość pozyskania kwoty zbliżonej do tej, którą już uzyskaliśmy przez minione kilkanaście lat - powiedział Chojecki i przypomniał, że za środki europejskie powstały na Warmii i Mazurach inwestycje wspierające rozwój turystyki, ale także poprawiające komfort życia mieszkańców.

Chodzi np. o wdrożenie usług e-zdrowie poprzez budowę systemu informatycznego w szpitalu MSWiA w Olsztynie za kwotę ponad 4,3 mln zł. Za 3,6 mln zł wybudowano trakt pieszo rowerowy Łynostradę wzdłuż rzeki Łyny. Za 21 mln zł wybudowano w Olsztynie Centrum Sportowo Rekreacyjne Ukiel. Rozbudowano drogę wojewódzka nr 545 w Nidzicy za 25 mln zł.

- Dzięki środkom UE wybudowano obwodnicę Olsztyna, także drogi ekspresowe oraz zmodernizowano linie kolejowe. Do tej pory panowała zgoda ogólnonarodowa i ogólnospołeczna w sprawie ratyfikacji budżetów unijnych - ocenił. Wskazał, że taka zgoda powinna zapanować także w sprawie obecnego głosowania nad środkami unijnymi. - Robimy to dla dobra Polski - przekonywał wojewoda.

Chojecki zaapelował do samorządowców, którzy starają się o środki unijne, by ci z kolei zaapelowali do polityków opozycji o nieblokowanie "bardzo dobrych, rekordowych wręcz środków, które możemy uzyskać z Unii Europejskiej".

Przewodniczący PiS w okręgu olsztyńskim Jerzy Szmit ocenił, że "6 lat rządów PiS wskazuje, że potrafimy realizować programy i wykorzystywać szansę".

- Tylko na budownictwo drogowe wydaliśmy ponad 10 mld zł w ostatnich 6 latach, na budownictwo kolejowe - 2 mld zł. Teraz otwierają się kolejne szanse i możliwości. Znaczna część tych pieniędzy będzie do dyspozycji władz samorządowych. Warunkiem wykorzystania pieniędzy jest współpraca z rządem lokalnych polityków czasami nazywanych samorządowcami - powiedział Szmit.

Podkreślił, że inwestycje ze środków unijnych zapewnią poprawę bytu mieszkańców Warmii i Mazur. Wymienił m. in. dokończenie drogi S16 na Mazury i modernizację portu w Elblągu niezbędną po budowie nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

Groźna kolizja w Olsztynie
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE