Ptaki, ptasia grypa

i

Autor: Pixabay Samorządowcy z warmińsko-mazurskiego protestują przeciwko utylizacji na poligonie w Orzyszu drobiu padłego z powodu ptasiej grypy na Mazowszu.

Orzysz: Poligon wojskowy miejscem utylizacji drobiu? Samorządowcy protestują

Samorządowcy z warmińsko-mazurskich gmin Pisz, Biała Piska i Orzysz protestują przeciwko utylizacji na poligonie w Orzyszu drobiu padłego z powodu ptasiej grypy na fermach na Mazowszu. Ministerstwo Obrony Narodowej po analizie uznało, że składowanie skażonego drobiu na terenie wojskowym nie będzie możliwe.

Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski poinformował PAP, że we wtorek, wspólnie z samorządowcami z sąsiednich gmin, został zaproszony na spotkanie na poligonie w Orzyszu. Dotyczyło ono zamiaru zwiezienia na teren poligonu w Orzyszu drobiu padłego na skutek ptasiej grypy na mazowieckich fermach. Drób i jajka miały być na poligonie poddane utylizacji.

- Był tam przedstawiciel wojewody mazowieckiego i poinformował nas, że na poligon ma trafić 100 tys. ton drobiu padłego z powodu ptasiej grypy. Do tego jajka. Wszystko ma być tu utylizowane, ponieważ, jak się wyraził ów przedstawiciel z Mazowsza, zagraża to życiu i zdrowiu mieszkańców Mazowsza - powiedział PAP Włodkowski. - Bardzo nas to oburza, nasi mieszkańcy też będą narażeni. Do tego unikalna przyroda, bo na poligonie w Orzyszu gniazdują głuszce, cietrzewie, to teren Natury 2000. Nie ma na to naszej zgody.

Rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek powiedział PAP, że przedstawiciel wojewody warmińsko-mazurskiego także uczestniczył w spotkaniu. - Poproszono nas o udział w rekonesansie - przyznał Guzek, ale nie odpowiedział jednoznacznie na pytanie, czy z wojewodą konsultowano utylizację drobiu z Mazowsza na terenie woj. warmińsko-mazurskiego.

Po spotkaniu w komendzie poligonu, samorządowcy skierowali pismo do wojewody warmińsko-mazurskiego z pytaniem, czy lokalna władza została poinformowana o zamiarze utylizowania drobiu na poligonie w Orzyszu. Poprosili wojewodę o udzielenie im w tym zakresie wszelkich informacji. Podpisani pod pismem samorządowcy stwierdzili także, że "gdyby te informacje okazały się prawdziwe, spotkają się one z ogromnym, na niespotykaną dotąd skalę protestem lokalnej społeczności".

W środę mają się odbyć sesje rady gmin w Orzyszu i Białej Piskiej, na których radni mają podjąć uchwały dotyczące ich sprzeciwu wobec planów przewiezienia na Mazury zakażonego ptasią grypą drobiu.

Samorządowcy z Mazur poprosili o interwencję także parlamentarzystów z Warmii i Mazur. Posłanka PSL Urszula Pasławska poinformowała PAP, że skierowała w tej sprawie interwencję do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. - Warmia i Mazury nie są śmietnikiem, nie potrzebujemy tutaj tykającej bomby epidemicznej - powiedziała Pasławska.

Przedstawicielka Ministerstwa Obrony Narodowej poinformowała we wtorek po południu PAP, że "na poligonie w Orzyszu, ani żadnym inny terenie wojskowym, nie będzie składowany drób padły z powodu ptasiej grypy". - Po przeprowadzonej analizie wniosku w tej sprawie uznano, że nie będzie to możliwe - poinformowała Dagmara Jarosławska z Centrum Operacyjnego MON.

Express Biedrzyckiej - Jan Maria Jackowski: Kaczyński nie jest już tak silny, jak kiedyś