Nowa Wieś Ełcka. Ksiądz ZNISZCZYŁ GROBY Mazurów. Luteranie żądają odbudowy cmentarza

2021-04-27 7:59
Zdewastowany cmentarz w Nowej Wsi Ełckiej
Autor: Diecezja Mazurska Zdewastowany cmentarz ewangelicki w Nowej Wsi Ełckiej na Mazurach.

W Nowej Wsi Ełckiej (woj. warmińsko-mazurskie) doszło do dewastacji ewangelickiego cmentarza. Administrujący cmentarzem proboszcz parafii rzymskokatolickiej ks. Andrzej Bryg tłumaczył, że w ten sposób tworzy miejsce na nowe pochówki. W poniedziałek doszło do spotkania ks. Bryga z przedstawicielem kościoła ewangelicko-augsburskiego ks. Marcinem Pyszem. Luteranie oczekują przywrócenia pierwotnego wyglądu cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej.

Rzecznik prasowy Diecezji Mazurskiej ks. Wojciech Płoszek poinformował, że w poniedziałek doszło do spotkania przedstawiciela kościoła ewangelicko-augsburskiego ks. Marcina Pysza z ks. Andrzejem Brygiem. Do rozmowy doszło na terenie cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej, którym administruje parafia kierowana przez ks. Bryga. Przed kilkoma tygodniami lokalni pasjonaci historii ujawnili, że ks. Bryg z parafianami dewastuje ewangelicki cmentarz argumentując, że w ten sposób tworzy miejsce na nowe pochówki.

Strona ewangelicka domaga się przywrócenia pierwotnego wyglądu cmentarza z odtworzeniem nagrobków w miejscu spoczynku, a także zebrania pozostałych szczątków ludzkich wydobytych podczas prac oraz pochówek zgodnie z ewangelicko-augsburską tradycją. Ponadto luteranie chcą usunięcia pozostałych karp bez użycia sprzętu ciężkiego. Zgodnie z ich życzeniem ma też zostać utworzone lapidarium na pozostałe płyty i obramowania grobowe oraz dbanie o porządek na tym terenie. Przy bramie wjazdowej zamontowane powinny być tablicy z napisem: „Dawny Cmentarz Ewangelicki”, a także należy zorganizować ekumeniczną modlitwę na przywróconym cmentarzu.

- Władze Diecezji oraz Parafia (ewangelicko - augsburska - PAP) w Piszu uzależniają swoje dalsze działania i kroki prawne od decyzji Prokuratury Rejonowej w Ełku, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz stopnia wykonania prac naprawczych wyrażonych w piśmie do ks. Andrzeja Bryga. Niewykluczone są również pozwy osób prywatnych i organizacji pozarządowych na drodze cywilnej - przyznał ks. Płoszek.

Nowa Wieś Ełcka. Ciężki sprzęt zniszczył groby. Proboszcz mówi o "celowej nagonce"

Sprawa dewastacji cmentarza jest wyjaśniana przez ełckich śledczych, osobne postępowanie dotyczące nielegalnej wycinki drzew na cmentarzu prowadzi gmina Ełk.

Po ujawnieniu sprawy dewastacji cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej ks. Bryg mówił PAP, że do "uporządkowania" terenu upoważniła go rada parafialna, a grobami Mazurów nikt się nie interesował. Nagłośnienie sprawy ks. Bryg nazywał "celową nagonką" i argumentował, że jako właściciel terenu miał prawo do usuwania starych grobów. Podkreślał, że prac dokonywał za zgodą biskupa ełckiego Jerzego Mazura.

Po nagłośnieniu sprawy wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki przesłał biskupowi Mazurowi pismo z prośbą o odpowiednią opiekę nad grobami żołnierzy niemieckich, które także zostały zniszczone.

Ks. Płoszek poinformował, że bp Mazur wysłał Diecezji Mazurskiej pismo, w którym wyraził ubolewanie „z powodu zaistniałej sytuacji naruszenia ładu i godności miejsca świętego”. Przyznał również, że proboszcz dokonał prac porządkowych w niewłaściwy sposób i zapewnił, że teren cmentarza zostanie uporządkowany z szacunkiem.

Biskup kościoła ewangelickiego pisze o "obrazie uczuć chrześcijan"

Zniszczenie cmentarza w nowej Wsi Ełckiej zbulwersowało ewangelików oraz środowiska dbające o dziedzictwo kulturowe regionu. Ks. Płoszek zaprezentował w poniedziałek stanowisko biskupa kościoła ewangelickiego Pawła Hause. – Niszczenie znaku krzyża, znajdującego się na starym nagrobku, poprzez potraktowanie go ciężkim sprzętem, przewracanie, niszczenie i zakopywanie, obraża uczucia wszystkich chrześcijan katolików, ewangelików, prawosławnych. To właśnie mieszkańcy miejscowości, katolicy wskazali jako pierwsi na to antychrześcijańskie zachowanie. Cokolwiek mówią sprawcy i osoby odpowiedzialne, doszło do braku poszanowania dla zmarłych, a także cmentarza, który jest i powinien pozostać ziemią świętą – pisze ks. bp Paweł Hause.

Niszczenie mazurskiej historii "coraz częstszą praktyką"?

Do sprawy odnieśli się również przedstawiciele luteran na Mazurach. Wyrażają oni swoje oburzenie sposobem, w jaki potraktowano cmentarz ewangelicki w Nowej Wsi Ełckiej.

– Jesteśmy zaniepokojeni, że takie praktyki stają się coraz częstsze i zmierzają one do całkowitego zniszczenia oraz zatarcia mazurskiej i ewangelickiej historii tych ziem. Szczególną odrazę budzi fakt, że w ten sposób traktowane są ludzkie szczątki, które zasługują na szczególny szacunek niezależnie od wyznania czy narodowości. Takiego przecież traktowania naszych, polskich grobów oczekujemy chociażby od naszych zagranicznych sąsiadów, którzy mają na swoim terenie polskie groby – napisali przedstawiciele luteran na Mazurach.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wójt gminy Grunwald popełnił przestępstwo? Jego list do premiera wywołał oburzenie. Skarżył się na lesbijki

Express Biedrzyckiej - Piotr Zgorzelski: Kosiniak-Kamysz nadal rozmawia z Gowinem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE