Nowa Wieś Ełcka. Ciężki sprzęt ZNISZCZYŁ nagrobki na zabytkowym cmentarzu!

2021-04-09 11:29
Cmentarz w Nowej Wsi Ełckiej
Autor: Stefan Marcinkiewicz / Mityczna stolica Mazur Ełk/Lyck Uszkodzono nagrobki na zabytkowym cmentarzu ewangelickim w Nowej Wsi Ełckiej (woj. warmińsko-mazurskie).

Na zabytkowym cmentarzu ewangelickim w Nowej Wsi Ełckiej (woj. warmińsko-mazurskie) doszło do dewastacji nagrobków. Uszkodzonych mogło zostać nawet kilkadziesiąt pomników z okresu międzywojennego. Zniszczenia dokonano podczas wycinki drzew, prowadzonej na cmentarzu. Sprawę bada policja, która ma też ustalić, czy doszło do zbezczeszczenia zwłok. Sprawę skomentował rzecznik prasowy Diecezji Mazurskiej. - Jak udało nam się dowiedzieć, zniszczenia dokonał proboszcz parafii rzymsko-katolickiej św. Józefa w Nowej Wsi Ełckiej, za pisemną zgodą Biskupa Ełckiego - czytamy w oświadczeniu.

W trakcie wycinki drzew, prowadzonej na cmentarzu ewangelickim w Nowej Wsi Ełckiej, mogło zostać uszkodzonych nawet kilkadziesiąt nagrobków z okresu międzywojennego. Sprawą zajmuje się już ełcka policja, która - jak informuje RMF FM - przesłuchała już pierwszych świadków, tj. urzędników gminy oraz pracowników wycinki. KPP w Ełku sprawdzi również, czy doszło do zbezczeszczenia zwłok na cmentarzu w Nowej Wsi Ełckiej.

Sprawę uszkodzenia nagrobków skomentował też rzecznik prasowy Diecezji Mazurskiej. - Jak udało nam się dowiedzieć, zniszczenia dokonał proboszcz parafii rzymsko-katolickiej św. Józefa w Nowej Wsi Ełckiej, za pisemną zgodą Biskupa Ełckiego - czytamy w treści oświadczenia. - Aktualnie Wojewódzki Konserwator Zabytków wstrzymał jakiekolwiek prace. Zebrano materiał dowodowy i powiadomiono prokuraturę. Sprawa ta została również przekazana do wiadomości biskupa Diecezji Mazurskiej, a także władzom Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. O kolejnych krokach władz będziemy informować.

Z kolei Stefan Marcinkiewicz, socjolog Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zajmujący się profilem "Mityczna stolica Mazur Ełk / Luck" napisał: "Wycinka drzew i karczowanie ciężkim sprzętem razem z przedwojennymi nagrobkami. Praktyka ++szacunku++ dla zmarłych w naszej kulturze... ". Celem strony jest zwiększanie wiedzy na temat historii lokalnej oraz kształtowania pamięci w zgodzie z prawdą historyczną.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Olsztyn: To ON bestialsko NISZCZYŁ GROBY DZIECI?! Zatrzymano podejrzanego o to BARBARZYŃSTWO [WIDEO]

Proboszcz z parafii Krzysztofa Krawczyka: Dzięki niemu ludzie odnajdywali drogę do Boga
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE