Wirus

i

Autor: Pixabay Wirus

Warmińsko-mazurskie. GROŹNA CHOROBA atakuje region! W tym roku wykryto 13 ognisk!

2021-04-20 17:35

W miejscowości Kiełpiny (woj. warmińsko-mazurskie) w jednym z gospodarstw wykryto ognisko ptasiej grypy. Hodowano tam ponad 13 tysięcy indyków. Taką informację przekazały lokalne służby weterynaryjne. To już trzynaste ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie Warmii i Mazur.

W gospodarstwie w miejscowości Kiełpiny (powiat działdowski), pobrano próbki od drobiu w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano dokładnie 13 088 sztuk indyka rzeźnego. Sprawozdanie z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach wykazało, że w badanych próbkach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa grypy ptaków (AIV) H5N8.

W gospodarstwie zostały wdrożone procedury związane z likwidacją choroby. Obszar w promieniu 3 kilometrów wokół miejsca wystąpienia ptasiej grypy został uznany za obszar zapowietrzony. Natomiast teren w promieniu kolejnych 7 km to obszar zagrożony ptasią grypą.

Na terenie zapowietrzonym właściciele drobiu muszą m.in. zadbać o to, aby nie był możliwy kontakt ptactwa z innym z sąsiednich gospodarstw lub z ptactwem dzikim. Obowiązkowe jest też stosowanie wskazanych środków bezpieczeństwa biologicznego.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Są dziećmi, a dojrzałością ZAWSTYDZILI dorosłych! Trzech 13-latków ze Szczytna URATOWAŁO PIESKA przed ludzką bezmyślnością! [ZDJĘCIA]

gen. Waldemar Skrzypczak: Decyzja o wojnie w ciągu 2-3 dni [Super Raport]