Olsztyn Główny nadal straszy, a wykonawcy jak nie było, tak nie ma

i

Autor: Anita Zalewska

Dworzec Główny w Olsztynie do rozbiórki. Wojewoda wydał decyzję

2022-01-17 13:27

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki poinformował o wydaniu zgody na rozbiórkę budynku Dworca Głównego w Olsztynie. Nie wiadomo jednak, kiedy dworzec fizycznie zostanie rozebrany, ponieważ kwestią dotyczącą wyłonienia w przetargu firmy, która ma rozebrać dworzec, zajmuje się Urząd Zamówień Publicznych.

Sprawa rozbiórki i remontu Dworca Głównego w Olsztynie od lat budzi wiele emocji wśród mieszkańców miasta. Olsztyński dworzec straszy swym wyglądem, jest brudny i zaniedbany. Dworzec Olsztyn-Główny ma jednak swoich zwolenników. Ci uważają zbudowany w 1971 roku według projektu Zygmunta Kłopockiego dworzec jako dobry przykład nurtu modernistycznego w architekturze i z tego powodu kilka organizacji pozarządowych przez ponad dwa lata sądownie walczyło o to, aby go nie burzyć.

Społecznicy ostatecznie przegrali jednak batalię o ocalenie gmachu dworca, więc podjęto kroki zmierzające do jego rozbiórki. Wojewoda warmińsko-mazurski w ostatnim czasie w obwieszczeniu poinformował, że wyraża zgodę na rozebranie budynku dworcowego.

- Decyzja wydana przez wojewodę jest niezbędną zgodą administracyjną umożliwiającą rozpoczęcie realizacji inwestycji polegającej na budowie nowego obiektu obsługi pasażerskiej w Olsztynie, która zakłada również wyburzenie obecnego budynku. Do realizacji tego zadania został wyłoniony w przetargu wykonawca robót budowlanych. Obecnie jesteśmy w trakcie kontroli postępowania przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Po jej zakończeniu będzie możliwe podpisanie umowy z wybranym w przetargu wykonawcą oraz rozpoczęcie prac budowlanych - poinformowała PAP spółka PKP SA, do której należy dworzec. Nie wskazała nawet przybliżonego terminu możliwej rozbiórki dworca.

PKP ma już opracowane wizualizacje nowego budynku dworca Olsztyn Główny. Koszt rozbiórki starego budynku i zbudowania nowego szacowany jest na 71 milionów złotych.

W najbliższym czasie gruntowny remont przejdą tory w pobliżu stacji Olsztyn Główny, powstanie też tunel łączący dworzec z dzielnicą Zatorze, o co mieszkańcy miasta apelują od bardzo dawna. Te prace wykonuje inna spółka kolejowa - PKP PLK. Martyn Janduła z biura prasowego spółki poinformował PAP, że obecnie spółka, która wygrała przetarg na przeprowadzenie robót przygotowuje zaplecze budowy. Prace te są prowadzone w odległości blisko 3 km od dworca i w żaden sposób nie wpływają na ruch pasażerski.

Tak modernizują dworzec Warszawa Zachodnia. Potężna inwestycja